لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۸

پلیس نروژ درباره امکان وجود تیرانداز دومی در کشتار جمعی تحقیق می کند


پلیس نروژ درباره امکان وجود تیرانداز دومی در کشتار جمعی تحقیق می کند
پلیس نروژ درباره امکان وجود تیرانداز دومی در کشتار جمعی تحقیق می کند

پلیس نروژ درباره امکان درگیری تیرانداز دومی در حمله مرگبار روز جمعه به یک اردوی جوانان تحقیق می کند.

پلیس هم اینک از یک تیرانداز مظنون، یک مرد نروژی ۳۲ ساله، بازجوئی می کند، اما خبرگزاری نروژ روز شنبه گفت شاهدان در جزیره ای که حمله در آن روی داد به پلیس گفتند دو نفر در تیراندازی شرکت داشتند.

مردی که اینک در بازداشت پلیس است و رسانه ها او را آندری بهرینگ برویک معرفی کردند، لباس پلیس پوشیده بود، اما به گفته شاهدان لباس مردم دوم عادی بوده است.

هراس حملات دو گانه روز جمعه نروژ را فراگرفته و دست کم ۹۱ کشته برجاگذاشته است که ۷ تن در بمب گذاری عظیمی در مرکر ساختمان های دولتی در اسلو و دست کم ۸۴ تن در تیراندازی در یک اردوی جوانان کشته شدند. در آنجا صدها نوجوان برای شرکت در یک برنامه تابستانی که حزب حاکم کارگر ترتیب داده بود جمع شده بودند.

نخست وزیر این حملات را که نروژ از زمان جنگ دوم جهانی دوم شاهد آن نبوده است یک «تراژدی ملی و یک کابوس» نامید. وی حملات را «خونین و ناجوانمردانه» توصیف کرد و گفت جزیره مورد حمله از «یک بهشت به یک دوزخ تبدیل شده است.» نخست وزیر نروژ روز شنبه گفت حمله بیرحمانه به جوانان بی گناه موجب نخواهد شد که مردم نروژ احساس ایمنی را از دست بدهند. وی افزود ایمنی ستون جامعه ای است که نروژی ها آن را پی ریخته اند و تاکید کرد تمرکز اصلی نجات کسانی است که آسیب دیده اند.

اریک پدرسن، یک رهبر جناح جوانان حزب کار که از حادثه جان به در برده، گفت گروه «اجازه نخواهد داد تروریسم برنده شود» و به افتخار کسانی که کشته شدند به تلاش های خود ادامه خواهد داد.

پلیس دریاچه اطراف جزیره را که در حدود سی کیلومتری شمال اوسلو قرار گرفته است برای یافتن اجساد بیشتر جستجو می کند.

مقام های رسمی هنوز نتوانسته اند انگیزه حملات را مشخص سازند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا حملات را محکوم کرد و همدردی خود را با مردم و دولت نروژ ابراز داشت.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده آماده است از نروژ در حالی که سعی دارد مسئولان حمله ها را پیدا کند و به دست عدالت بسپارد حمایت کند.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد از طریق یک سخنگو اعلام داشت سازمان ملل متحد آماده است به مردم نروژ «در این لحظه وحشتناک» کمک کند.

XS
SM
MD
LG