لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

هفت تن در انفجارهای اسلو کشته شدند


هفت تن در انفجارهای اسلو کشته شدند
هفت تن در انفجارهای اسلو کشته شدند

حمله های خشونت آمیز و انفجار بمب روز جمعه در اسلو پایتخت نروژ دست کم ۷ تن را کشت. گفته می شود یک مرد مسلح که لباس افسر پلیس را به تن داشت، یک اردوی تابستانی جوانان را زیر آتش گرفت.

دو حمله پی در پی به فاصله چند ساعت از یکدیگر رخ داد اما هنوز روشن نیست که آیا این حمله ها با هم ارتباطی داشته اند یا نه؟

انفجار بمب مرکز دولت نروژ را تکان داد و ساختمان وزارت نفت را به آتش کشید. صدها پنجره در ساختمان ۱۷ طبقه دولتی و بناهای دیگر در فاصله ۴۰۰ متری خرد شدند. مقام های رسمی کشته شدن دست کم ۷ تن را تایید کرده اند.

چند ساعت پس از حادثه پلیس گزارش داد که یک مرد مسلح با لباس پلیس بر روی جوانانی که در یک اردوگاه گرد آمده بودند ،آتش گشوده و پنج نفر را مجروح کرده است. متعاقب این حادثه پلیس ضد ترور به محل اعزام شده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا این بمب گذاری را محکوم کرد و گفت این واقعه خاطر نشان می کند که جامعه جهانی در جلوگیری از این نوع حمله ها منافع مشترکی دارند. وی به مردم نروژ تسلیت گفت و تاکید کرد آمریکا برای هرگونه ارائه هر کمکی آماده است.

در همین حال سی ان ا، یک گروه پژوهشی که درباره تروریسم مطالعه می کند، می گوید گروه تروریستی انصار الجهاد العالمی مسئولیت این حمله ها را بر عهده گرفته است. این گروه حمله ها را پاسخی به حضور سربازان نروژی در افغانستان و نیز اهانت به پیامبر اسلام خوانده است. مقام های نروژی هنوز این خبر را تایید نکرده اند. این انفجارها در نزدیکی کاخ نخست وزیری در مرکز اسلو رخ داده است. اما به کارمندان نهاد نخست وزیری آسیبی وارد نشده است. نخست وزیر نروژ به یک شبکه خبری این کشور گفت انفجار یک وضعیت جدی ایجاد کرده است. در همین حال هانس کریستیان آموندسن، وزیر مشاور، به بی بی سی گفت هنوز افرادی در داخل ساختمان به دام افتاده اند.

XS
SM
MD
LG