لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

مراسم ویژه یادبود قربانیان در پایتخت و سراسر نروژ


مردم در سوگ قربانیان تیراندازی و حمله بمبگذاری جمعه نروژ در مقابل کلیسای اسلو پایتخت گرد آمده و به احترام قربانیان گل نثار کردند
مردم در سوگ قربانیان تیراندازی و حمله بمبگذاری جمعه نروژ در مقابل کلیسای اسلو پایتخت گرد آمده و به احترام قربانیان گل نثار کردند

صبح یکشنبه در حالیکه خیابانهای اسلو پایتخت نروژشاهد حضور سنگین نیروهای ارتش بود مراسم ویژه یادبود قربانیان در پایتخت و سراسر نروژبرپا گردید.

پلیس و وکیل مدافع مرد مسلح نروژی که به بمبگذاری و تیراندازی روز جمعه در آنکشور اعتراف کرده گفتند او ادعا میکند به تنهایی عمل کرده است. این حملات دست کم نود و دو کشته بجای گذارد.

برغم شهادت برخی شاهدان مبنی بر وجود یک یا دو مرد مسلح دیگردر جریان حملات ، معاون رییس پلیس اسلو یکشنبه به خبرنگاران گفت : "مظنون دیگری در جریان حمله ها وجود ندارد و او میگوید که به تنهایی عمل کرده ولی ما مطمنُن خواهیم شد که آیا این گفته درست است یانه. "

رویداد جمعه بدترین کشتار از جنگ جهانی دوم در نروژ است

وکیل "آندرس بهرینگ بریویک" متهم حملات بمب و تیراندازی گفت موکلش گفته به باور او اقدامش بیرحمانه ولی ضروری بوده است.

"بریویک" متهم حملات کشتار نروژ ظاهرا یک افراطی دست راستی است که پس از تیراندازی در جزیره "آتویا" محل اردوگاه تابستانی جوانان نروژخود را تسلیم نیروهای مسلح کرد.

یکشنبه پیشاپیش برگزاری مراسم به احترام ویادبود قربانیان حملات دو گانه ، سربازان نروژی در خیابانهای اسلو و اطراف کلیسای آن مستقر شدند . آنها مجهز به جلیقه ضد گلوله و سراپا مسلح بودند. ملت نروژ یکشنبه به سوگواری پرداختند ودر خارج از کلیسای اسلو گرد آمدند و هرلحظه به انبوه دسته های گل در خارج از کلیسا افزوده شد و مردم در این محل شمع روشن کردند.

"الیزابت تورسان" مسؤل کلیسای اسلو گفت مراسم این هفته مراسم ویژه ای است و تمرکز ما بر غم و اندوه مردم است و ملت همه در کنار هم ، یکدیگر را دلداری میدهند."

"هرالد پنجم" پادشاه اسلو و ملکه و "جنز استولتنبرگ" نخست وزیر و دیگر مقامات نروژروزیکشنبه به احترام قربانیان بمبگذاری در پایتخت و تیراندازی اردوی جوانان در روز جمعه گذشته در مراسم ویژه یادبود در کلیسای اسلو شرکت کردند.

ولیعهد نروژ و همسرش نیز در مراسمی که در کلیسای شهر "ساند وُلٍن" برپا شد شرکت کردند.

XS
SM
MD
LG