لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۰

قاتل نروژی عاقل شناخته شد


در نروژ، دادگاه مامور رسیدگی به پرونده آندرس بهرینگ برویک (Anders Behring Breivik) امروز جمعه وی را عاقل شناخت . وی معترف به کشتار انبوه در دو حمله ژوئیه سال گذشته است که ۷۷ قربانی بجا گذاشت،

این حکم دادگاه بدان معناست که برویک ۲۱ سال در زندان حبس خواهد شد ، اما امکان دارد بعد از آن هم تا زمانی که خطرناک تشخیص داده می شود، در زندان باقی بماند.

دادستان برای برویک خواستار صدور حکم جنون شده بود، که می توانست وی را روانه بیمارستان روانی کند.

برویک به کشتار ناشی از بمب گذاری پارسال خود در مقابل یک ساختمان دولتی در اسلو ، و تیراندازی های جنون آمیزش به یک اردوگاه سیاسی نوجوانان اعتراف کرده است.

دو ارزیابی روانکاوی که از او بعمل آمده است دو نتیجه متفاوت را ارائه می دهد: یک ارزیابی وی را فاقد کارآئی ذهنی ، و دیگری، وی را عاقل می شناسد.

وکیل مدافع برویک می گوید موکلش خواستار تجدید نظر در حکم دادگاه نخواهد شد.

برویک روز ۲۲ ژوئیه سال گذشته در نزدیکی یک ساختمان دولتی در اسلو بمبی را منفجر کرد که هشت نفر را کشت. او بعدا در تیراندازی به یک اردوگاه نوجوانان در جزیره اوتئیا (Utoeya) شصت و نه نفر را به قتل رساند که اکثرا نوجوانانی در سنین زیر بیست سال بودند.

برویک عمل خود را مبارزه علیه چند فرهنگی در نروژ، و نیز آنچه که به نظر وی هجوم مسلمانان به اروپاست، توصیف کرده است.

در قوانین نروژ، مجازات مرگ یا حبس ابد، وجود ندارد، اما مقامات می توانند در صورتیکه مجرمی را خطرناک تشخیص دهند وی را برای دوره ای نامحدود در زنددان نگاه دارند.
XS
SM
MD
LG