لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

مظنون بمب گذاری و تیراندازی در نروژ: به تنهایی عمل کردم


مظنون بمب گذاری و تیراندازی در نروژ: به تنهایی عمل کردم
مظنون بمب گذاری و تیراندازی در نروژ: به تنهایی عمل کردم

پليس و وکيل مدافع مرد نروژی، که به بمب گذاری روز جمعه در اسلو و تيراندازی های ديوانه وار به يک اردوی تابستانی نوجوانان اعتراف کرده، می گويند وی مدعی است به تنهایی عمل کرده است، هرچند که اظهارات بعضی از شاهدان حاکی از آن است که مرد مسلح ديگری نيز در این مجرا دست داشته است.

به گفته مقام های نروژی، آندرس بهرينگ بريويک به اين حمله دوگانه اعتراف کرده است اما منکر عملی جنايتکارانه است و می گويد اعمالش که به کشته شدن ۹۲ نفر منجر شد بیرحمانه اما ضروری بوده است.

کفيل پليس اسلو روز يکشنبه، در يک کنفرانس خبری گفت مظنون ديگری برای حملات نمی شناسد و مقام ها درباره جزئيات مواردی تحقيق می کنند که بریويک اعتراف کرده است.

بريويک که به ارتکاب اعمال تروريستی متهم شده است، روز دوشنبه تفهيم اتهام می شود.

وکيل مدافع بريويک می گويد وی گفته است مايل است دلایل خود را در دادگاه تشريح کند.

توقيف بريويک به اتهام تيراندازی های منجر به مرگ دست کم ۸۵ نفر در يک اردوگاه تابستانی نوجوانان، که حزب حاکم کارگر برگزار کننده آن است، و کشتن ۷ نفر ديگر با منفجر ساختن يک خودرو بمب گذاری شده که به ساختمان دولتی در اسلو پايتخت نروژ آسيب رساند، انجام گرفته است.

پليس، بريويک ۳۲ ساله را يک مسيحی متعصب و دارای عقايد سياسی دست راستی توصيف کرده است. پليس می گويد وی مطالب و شعارهای ضد اسلامی در اينترنت منتشر می کرده و گزارش های خبری از ضديت شديد وی با سياست چند فرهنگی در نروژ حکايت دارد. وسایل ارتباط جمعی نروژ می گويند وی پيش از حمله ها، رساله ای ۱۵۰۰ صفحه ای نوشته بود.

بريويک مزرعه ای را اداره می کرد که سبزيجات و صيفی جاتی نظير خربزه و هندوانه محصولات آن بود. يک شرکت کشاورزی روز شنبه خبر داد که در ماه مه شش تن کود شيميایی به بريويک فروخته است - ماده ای که برخی اوقات در ساختن بمب نيز به کار گرفته می شود. اين شرکت می گويد مقدار کود شيميایی فروخته شده به بريويک متناسب با احتياجات مزرعه بود.

نروژ در واکنش به اين حمله دوگانه غرق در اندوه و وحشت و شگفتی است. نخست وزير نروژ حملات را يک تراژدی ملی توصيف کرد و گفت شليک های ناجوانمردانه به اردوگاه تابستانی نوجوانان، جزيره بهشتی محل اين اردوگاه را به يک جهنم مبدل ساخته است.

XS
SM
MD
LG