لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

سه عضو مظنون القاعده دستگیر شدند


Japanese evacuees at Koriyama High School gymnasium, Koriyama, Fukushima Prefecture, March 16, 2011 (VOA Photo/S. Herman)
Japanese evacuees at Koriyama High School gymnasium, Koriyama, Fukushima Prefecture, March 16, 2011 (VOA Photo/S. Herman)

سه عضو مظنون القاعده در نروژ و آلمان دستگیر شده اند. مقامات نروژی و آمریکایی می گویند آنها به یک توطئه تروریستی، مشابه با توطئه هایی در ایالات متحده و بریتانیا، ارتباط داشتند.

دو نفر از مظنونین در نروژ و یکی در آلمان، و پس از آن که بیش از یک سال زیر نظر بودند، دستگیر شدند.

پلیس نروژ روز پنجشنبه گفت دستگیری های به این دلیل انجام گرفت که قرار بود خبر تحقیقات در رسانه های بین المللی منتشر شود. آنها نگفتند چه کشوری هدف توطئه نافرجام بود.

یکی از مردان یکی نروژی اویغوری تبار معرفی شده است. دیگران ازبکی و عراقی هستند.

مقامات نروژ بر این عقیده هستند سه نفر حملاتی را با ابزار انفجاری متحرک اما نیرومند، نظیر آنچه در حمله نافرجام به سیستم راه آهن زیر زمینی نیویورک در سال گذشته بکار رفت، طرح ریزی می کردند. توطئه مشابهی در شهر منچستر در انگلستان خنثی شد.

مقامات می گویند توطئه ای را که سه مرد در آن دست داشتند، صلاح السومالی سازمان داده بود. او یک برنامه ریز ارشد القاعده بود که اواخر سال پیش در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا کشته شد.

پیشتر در روز چهارشنبه، وزارت دادگستری آمریکا اتهاماتی را علیه پنج عضو مظنون القاعده اعلام کرد. آنها متهم هستند که حملاتی را علیه هدف هایی در آمریکا و بریتانیا طرح ریزی می کردند.

XS
SM
MD
LG