لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۷

همراه اسرارآمیز کیم جونگ اون همسر اوست


کره شمالی خبر ازدواج کیم جونگ اون، رهبر این کشور را تایید کرد و به هفته ها گمانه زنی در مورد هویت بانویی که در رویدادهای عمومی اخیر همراه او بود، پایان داده است.

رسانه های دولتی کره شمالی گزارش دادند که آقای کیم و «رفیق ری سول یو» روز چهارشنبه در پارک تفریحی تازه تاسیس در پیونگ یانگ گردش کردند. این اولین باری بود که رسانه های کره شمالی به همسر رهبر کشور و نام او اشاره کردند. اما در مورد زمان ازدواج و یا جزئیات دیگر مربوط به آن ها اخباری منتشر نکردند.

آقای کیم پس از درگذشت کیم جونگ ایل، پدر خود رهبری کشور را به دست گرفت. آقای ایل ماه دسامبر درگذشت. معرفی بانوی اول کره شمالی جدیدترین خبر در مورد اقداماتی است که با شیوه رهبری مخفیانه و اسرارآمیز کیم جونگ ایل متفاوت است. کیم جونگ اون همچنین به طور علنی سخنرانی کرده و به طور غیررسمی با نیروهای نظامی و شهروندان دیگر گفتگو کرده است.

ارتقای وجهه
استیو هرمان، خبرنگار صدای آمریکا در سئول می گوید تحلیلگران معتقدند که رهبر جدید کره شمالی برای اثبات توانایی های خود تلاش می کند. او می گوید «در شرایطی که گمان می رود کیم جونگ اون ٢٩ ساله باشد و رهبر بسیار جوانی است، وی در تلاش است نشان دهد در مقام یک مرد متاهل، شخصیت پخته ای دارد و این در فرهنگ کره از اهمیت بسیار برخوردار است. او همچون پدرش که ظاهراً سالیان متمادی، چند همسر متفاوت و معشوقه داشت، زندگی شخصی پرماجرایی ندارد که بخواهد پیشینه خود را مخفی کند».

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت واشنگتن هنوز در مورد وضعیت نامساعد و درد و آلام جمعیت فقرزده کره شمالی نگران است.

او گفت «آرزوی همیشگی ما برای هر زوج تازه ازدواج کرده ای این است که زندگی شیرینی با هم داشته باشند، اما مردم کره شمالی بدون تردید اولین و مهمترین نگرانی ما هستند و امید ما این است که شرایط معیشتی آن ها بهبود پیدا کند و رهبر جدید کره شمالی برای باز کردن درهای کشور به روی جامعه بین الملل و فراهم کردن وضعیت بهتری برای زندگی مردم کشورشان گزینه صحیح را برگزیند».

نشانه دیگری که نمایانگر عزم آقای کیم برای بهبود وجهه خود است، اعلام هفته پیش وی در مورد پذیرش مقام ارتشبدی، بلندپایه ترین سمت ارتش کشور بود.

هرمان گفت کره جنوبی به افشاگری های اخیر رهبری پیونگ یانگ توجه و علاقه بسیاری نشان می دهد چون این دو همسایه از نظر تکنیکی از زمان پایان جنگ کره در سال ١٩٥٣ در شرایط جنگی به سر می برند.

هرمان گفت: «هر اتفاقی که در مورد رهبری کره شمالی می افتد، در کره جنوبی خبر بسیار مهم و بزرگی محسوب می شود چون تعداد راکت ها و جنگ افزارهایی که از کره شمالی به سمت سئول نشانه رفته است و نیز این واقعیت که گمان می رود که کره شمالی در حال توسعه سلاح های اتمی و موشک های بالستیک است و چهارمین ارتش بزرگ جهان را دارد همه مجموعه عواملی هستند که اگر درگیری جدیدی رخ دهد، علیه کره جنوبی مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

او می گوید «کره جنوبی به هر مسئله ای که به زندگی شخصی کیم جونگ اون مربوط می شود، توجه و علاقه بسیار خارق العاده ای نشان خواهد داد».

«گروه بحران بین الملل» در گزارش روز چهارشنبه خود اعلام کرد با وجود تصمیم آقای کیم برای برکناری یکی از رهبران نظامی ارشد کشور در طی ماه جاری که تعجب و شگفتی بسیاری را برانگیخت، اما شواهد روشنی در مورد وجود توطئه ای برای سرنگونی وی وجود ندارد.

دانیل پینکستون، تحلیلگر ارشد «گروه بحران بین الملل» به صدای آمریکا گفت که آقای کیم با قدرت و توان بسیار قدرت را در چنگال خود گرفته است و احتمال اعمال تغییرات عمده در سیاست گذاری کشور بسیار اندک است».

در این گزارش آمده است که احتمال دارد پیونگ یانگ برای تقویت اعتبار آقای کیم از موشک های دوربرد و یا بمب اتمی استفاده کند.
XS
SM
MD
LG