لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۸

اتهام‌زنی کره شمالی و جنوبی علیه یکدیگر


عکس آرشیوی از ناوگان دریایی کره جنوبی، نزدیک جزیره یئونگ پیونگ
عکس آرشیوی از ناوگان دریایی کره جنوبی، نزدیک جزیره یئونگ پیونگ
در اقدامی که به تنش ها در مرزهای دریایی مورد مناقشه کره شمالی و جنوبی دامن زده، دو کره یکدیگر را به گشودن آتش در آب های طرف مقابل متهم کرده اند.

روز جمعه کره شمالی با تکذیب اتهام وارده مبنی بر حمله ناوگان نیروی دریایی اش به کشتی های همسایه جنوبی ادعا کرد خود قربانی چنین حمله ای از سوی کره جنوبی شده است.

فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی می گوید یک کشتی متعلق به دولت پیونگ یانگ روز پنجشنبه به قایق گشتی اش در نزدیکی مرز آبی مورد مناقشه موسوم به «خط محدوده شمالی» شلیک کرد. گلوله به قایق اصابت نکرد و قایق کره جنوبی دست به آتش متقابل زد که آن هم به خطا رفت.

خبرگزاری دولتی کره شمالی از این رویداد به عنوان پیشدستی ارتش سئول در گشودن آتش به بهانه رهگیری قایق های ماهیگیری چین در آب های متعلق به کره شمالی یاد کرد.

وزارت یکپارچگی کره جنوبی می گوید به ندرت پیش آمده که دولت کره شمالی آشکارا حمله را انکار کند.

کیم مین-سوک، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی هم می گوید روز جمعه نامه ای از همسایه شمالی اش دریافت کرده که رسماً حمله را تکذیب کرده است. به گفته وی در این نامه عنوان شده که شلیک به کشتی کره جنوبی در نزدیکی جزیره یئونگ پیونگ کار ارتش کره شمالی نبوده است.

به گفته آقای کیم استدلال نامربوط دولت پیونگ یانگ در این نامه، دروغی بی شرمانه است برای آن که مسئولیت تحریک به جنگ در منطقه را از سر خود باز کند.

وی افزود وزارت دفاع کره جنوبی در پاسخ به نامه کره شمالی هشدار داده است که دولت پیونگ یانگ دست از تحریک بردارد، و در غیراینصورت با واکنش محکم کره جنوبی رو به رو خواهد شد.

خط محدوده شمالی تحت نظارت سازمان ملل متحد در آب های مشترک میان دو کره تعیین شده، اما کره شمالی آن را به رسمیت نمی شناسد.

مقام های کره جنوبی ساکنان مناطق نزدیک به جزیره یئونگ پیونگ را به پناهگاه های مقاوم در برابر بمب در آن نزدیکی منتقل کرده اند.
XS
SM
MD
LG