لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

آسوشیتدپرس: رهبر کره شمالی می‌گوید به زودی کشورش سلاح استراتژیک جدیدی را معرفی می‌کند


رهبر کره شمالی پس از آن که در جلسه حزب حاکم خواستار «تدابیر مثبت و تهاجمی شده بود، این بار مدعی شد کشورش به زودی «سلاح استراتژیک» جدیدی را معرفی خواهد کرد.

کیم جونگ اون روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه با بیان این که کشورش دیگر مکلف به ادامه تعلیق آزمایش سلاح های هسته ای و موشک‌های بالستیک بین قاره ای نیست، گفت جهان به زودی شاهد دستیابی کره شمالی به یک «سلاح استراتژیک جدید» خواهد بود.

آسوشیتدپرس در این باره نوشت کیم جونگ اون از بن بست دیپلماتیک کشورش برای گسترش قابلیت های نظامی به وسیله افزایش آزمایش سلاح های کوتاه برد استفاده کرده است.

اظهارات جدید رهبر کره شمالی در حالی است که پیشتر کیم جونگ اون در پی توقف مذاکرات هسته ای بین دو کشور تهدید کرده بود که «هدیه کریسمس» خواهد فرستاد. پرزیدنت ترامپ در تهدید کره شمالی گفته بود که ایالات متحده برای برخورد با هرگونه «هدیه کریسمس» این کشور آماده است.

پس از آن که آمریکا هشدار داد اگر کره شمالی به آزمایش موشک‌های دوربرد یا هسته‌ای دست بزند، ایالات متحده با اقدامی متناسب واکنش نشان خواهد داد، کیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی در جلسه حزب حاکم خواستار «تدابیر مثبت و تهاجمی» شده بود.

کره شمالی ماه گذشته مذاکرات هسته ای در سطح کاری با ایالات متحده را ترک کرد. پیونگ یانگ واشنگتن را برای این توقف مقصر معرفی می کند.

کره شمالی از آن زمان تهدید کرده است که آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک های دوربرد را از سر خواهد گرفت.

آخرین آزمایش موشک بالیستیک بین قاره ای کره شمالی به نوامبر ۲۰۱۷ و آزمایش هسته ای اش به سپتامبر ۲۰۱۷ برمی گردد.کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در آوریل ۲۰۱۸ اعلام کرده بود ممنوعیت خودخواسته ای بر آن آزمایش ها وضع کرده است، زیرا کشورش دیگر نیازی به آن آزمایش ها ندارد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و پرزیدنت ترامپ از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار ملاقات کرده اند، اما موفق نشده اند به پیشرفتی در خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ برسند.

اختلاف بر سر سرعت لغو‌ تحریم ها و نحوه برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG