لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۶

معمای مرگ دانشجوی آمریکایی پس از آزادی از زندان کره شمالی


عامل مرگ «اوتو وارمبایر» دانشجوی آمریکایی که چند روز پس از آزادی از زندان کره شمالی در حال کما به آمریکا بازگشت و در بیمارستان درگذشت، هنوز در ابهام است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید مرگ وارمبایر نه تنها برای آمریکا معما است بلکه از این نظر اهمیت دارد که چه تاثیری بر تلاش های واشنگتن و متحدانش برای متوقف ساختن برنامه موشکی و اتمی کره شمالی خواهد داشت.

آسوشیتدپرس می گوید آنچه که در واقع رخ داده هرگز معلوم نخواهد شد اما سرنخ ها و گمانه زنی هایی وجود دارد.

اوتو وارمبایر دانشجوی دانشگاه ویرجینیا هفته گذشته و یک سال پس از آن که دادگاه کره شمالی او را به ۱۵ سال زندان و کار اجباری محکوم کرد، در حال کما به آمریکا بازگشت.

خانواده اش می گویند که به آنان گفته شده که وی کمی پس از حکم دادگاه در مارس ۲۰۱۶ به بوتولیسم مسموم شد و با خوردن قرص خواب به کما رفت. پزشکان در سینسیناتی می گویند آثاری از سم بوتولیسم و ابتلای آن در بدن وی نیافتند. آنان می گویند که او به آسیب مغزی شدید مبتلا بود ولی دلیل آن مشخص نیست.

برخی کارشناسان می گویند کره شمالی به دنبال وخامت ناگهانی وضعیت وارمبایر نگران شده و او را قبل از آن که بمیرد به آمریکا بازگرداند چرا که در غیر این صورت پرسش های بیشتری درباره مرگ او به وجود می آمد.

کارشناسان دیگر می گویند بعید است که کره شمالی عمدا به او آسیب زده باشد چرا که وارمبایر حکم یک مهره سیاسی باارزش را داشت.

آسوشیتدپرس می گوید بدی وضع بهداشت، رژیم غذایی و دارویی ضعیف احتمالا عامل مرگ وی بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG