لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

کره شمالی سومین آزمایش اتمی خود را انجام می دهد


به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، پیونگ یانگ در نظر دارد سومین آزمایش هسته ای و پرتاب راکتهای با برد بلند خود را عملی کند.

یک مقام بلند پایه وزارت دفاع این کشور گفته است چنین اقدامی به منظور نشان دادن توانایی های کره شمالی به دشمن است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام بلند پایه ارتش کره شمالی نوشته است: پرتاب ماهواره به فضا، آزمایش هسته ای و پرتاب راکتهای با برد بلند با این هدف است تا در برابر «دشمن خود ایالات متحده آمریکا« زورآزمایی کنیم.

در بخشی از اين بيانيه آمده است:« تسویه حساب با آمريکا بايد با تکيه بر زور انجام شود و نه با حرف، چون حکومت آمريکا برای بقای خود طبق قانون جنگل عمل می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، کره شمالی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ آزمايش‌های هسته‌ای مخفيانه‌ای انجام داد کع هر دو مورد آن درست چند هفته پس از تصويب قطعنامه‌های شورای امنيت در محکوم کردن برنامه‌های موشکی آن کشور و تشديد تحريم‌ها صورت گرفت.

کره شمالی در جريان يک رژه نظامی در ماه آوريل گذشته از تسليحاتی رونمايی کرد که به نظر می‌رسيد موشک‌های قاره پيما باشند.

کارشناسان امور تسليحاتی می‌گويند که کره شمالی قبل آن که بتواند کلاهک‌های هسته‌ای مناسب را روی موشک‌های دور برد سوار کند بايد بمب‌های هسته‌ای خود را چند بار ديگر آزمايش کرده و حجم آنها را کوچ‌کتر کند.

براساس ارزيابی‌های « زيگفريد هکر »، فيزيکدان غربی که در سال ۲۰۱۰ از تاسيسات هسته‌ای کره شمالی ديدن کرده است آن کشور اورانيوم غليظ شده کافی برای توليد چهار تا هشت بمب هسته‌ای را در اختيار دارد.
XS
SM
MD
LG