لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

پرتاب دو موشک کروز از کره شمالی پس از آغاز رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی


آرشیو
آرشیو

در حالی که آمریکا و کره جنوبی برای رزمایش نظامی مشترک خود آماده می‌شوند، مقام‌های کره جنوبی می‌گویند که همسایه شمالی روز چهارشنبه دو فروند موشک کروز را از سواحل شمال غربی خود به سمت دریا پرتاب کرده است.

اقدام کره شمالی در پرتاب این دو موشک یک روز پس آن انجام شد که آمریکا و کره جنوبی یک مانور چهار روزه مشترک را آغاز کردند.

این مانور مقدماتی برای آماده‌سازی نیروها جهت شرکت در مانور نظامی گسترده‌تری است که پنج روز دیگر شروع خواهد شد.

پیونگ یانگ همواره با تمرین‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی مخالفت کرده و آن را تمرین برای تهاجم به کره شمالی خوانده است.

در هشت ماه اخیر، کره شمالی علی رغم تحریم‌های شدید، دست به یک رشته آزمایش تسلیحاتی زده و یک موشک بالیستیک قاره‌پیمای ممنوعه را نیز آزمایش کرده است.

کارشناسان می‌گویند، این موج بی‌سابقه از آزمایش تسلیحاتی توسط کره شمالی با هدف پیشبرد زرادخانه خود و وادار کردن واشنگتن به پذیرش پیونگ یانگ به عنوان یک قدرت هسته‌ای انجام شده تا بتواند مذاکرات اقتصادی و امنیتی را از موضع قدرت انجام دهد.

در همین حال، روز چهارشنبه رئیس جمهوری کره جنوبی در یکصدمین روز به قدرت رسیدن خود خواستار تاکید بر دیپلماسی بیشتر در رابطه با همسایه شمالی شد.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی، گفت: «من خواستار تغییر سیاسی با استفاده از زور در کره شمالی نیستم. مهمترین چیز تلاش برای ایجاد صلحی پایدار بین دو کره است. ما از تغییراتی در کره شمالی استقبال خواهیم کرد که به صورت طبیعی و با حمایت‌های اقتصادی و دیپلماتیک کره جنوبی ایجاد شده باشد.»

برخی در کره جنوبی برای ایجاد توازن و بازدارندگی در برای کره شمالی خواستار استقرار مجدد سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی آمریکا شده‌اند، که در دهه ۱۹۹۰ برچیده شد.

اما رئیس جمهوری کره جنوبی تاکید کرد که دولت او برنامه‌ای برای ایجاد بازدارنگی هسته‌ای ندارد و همچنان به تعهدات ناشی از عضویت در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای پایبند است.

XS
SM
MD
LG