لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۴

درخواست کره شمالی برای مذاکرات هسته‌ای با آمریکا


به گزارش آی تی وی نیوز، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در راس یک هیئت بلند پایه از مقام های کشوری، روز یکشنبه بدون اطلاع قبلی خواستار مذاکرات سطح بالای هسته‌ای با آمریکا شد. این درحالیست که مذاکرات هفته گذشته کره شمالی و کره جنوبی به دلیل عدم توافق دو کشور بر سر سطح مذاکرات لغو شده بود. بیانیه رسمی این درخواست توسط شورای عالی دفاعی کره شمالی صادر و توسط رسانه دولتی قرائت شد. در این درخواست آمده است: «ما مذاکره ای در سطح مقام های عالی دو کشور، بین جمهوری دموکراتیک خلق کره و آمریکا پیشنهاد می کنیم. هدف از این مذاکرات کاهش تنش و افزایش صلح و امنیت در شبه جزیره کره است.»

این بیانیه در ادامه می گوید «اگر آمریکا خواهان آرامش و امنیت منطقه و حتی غرب است می بایست بدون هیچ پیش شرطی این مذاکرات را بپذیرد.» آمریکا هنوز به این درخواست پاسخ نداده است.

تنش بین آمریکا و کره شمالی در چند ماه اخیر اوج گرفته بود. در ماه دسامبر کره شمالی یک موشک دوربرد پرتاب کرد و متعاقب آن در ماه فوریه، یک آزمایش هسته‌ ‌ای انجام داد. این عمل موجب تشدید تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل علیه پیونگ یانگ شد.

آمریکا و کره جنوبی در واکنش به این اقدامات رزمایش سالانه خود را برای به نمایش گذاشتن توان دفاعی مشترک دو کشور برگزار کردند.
XS
SM
MD
LG