لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

کره شمالی کره جنوبی را به اشکال تراشی متهم می کندکره شمالی همسایه جنوبی خود را به ایجاد آنچه آنرا "موانع متکبرانه"، که موجب لغو نخستین مذاکرات سطح بالا بین دو دشمن ظرف چندین سال شد، می نامد متهم کرده است.

مذاکرات، که قرار بود روز چهارشنبه در سئول برگزارش شود، در آخرین لحظه درپی بروز اختلافی درباره رتبه مقاماتی که سرپرستی هیات ها را برعهده خواهند داشت، لغو شد.

کره جنوبی می خواست کره شمالی یک مقام حزب کارگر را که به عنوان مشاور نزدیک میک یونگ اون رهبر کشور کار می کند به جلسه مذاکرات بفرستد. وقتی کره جنوبی حاضر نشد در مقابل سرپرستی هیات خود را به مقام بالاتری محول کند، پیونگ یانگ از مذاکرات خارج شد و اقدام سئول را اهانت نامید.

سخنگوی دولت کره شمالی روز پنجشنبه گفت موضوع "یک مساله ساده مرتبط با سطح سرپرست هیات نیست، بلکه سوء نیت سئول را نشان می دهد."

مقام کره شمالی به رسانه های دولتی گفت اقدام کره جنوبی "اوج بی نزاکتی و بی احترامی" است و بی اعتنایی جنوب به "سیستم اجتماعی" پیونگ یانگ را منعکس می کند.

هفته پیش، کره شمالی پیشنهاد سئول برای مذاکره درسطح وزیر را رد کرد. بر اساس برنامه مذاکرات پیشنهادی قرار بود اجرای دو پروژه تجارتی مشترک از سر گرفته شود، همچنین خانواده های کره ای دوباره به هم ملحق شوند.

اختلافات پیچیدگی های هر حرکتی در جهت گرمتر شدن مناسبات بین دو کشور را، که در پی جدیدترین آزمایش اتمی کره شمالی بدتر شد، نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG