لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

کره شمالی: شبه جزیره کره در آستانه جنگ است


کیم کوان جین، وزیر دفاع کره جنوبی
کیم کوان جین، وزیر دفاع کره جنوبی
وزیر دفاع کره جنوبی احتمال حمله پیونگ یانگ به همسایه جنوبی خود را ضعیف خوانده است.

کیم کوآن جین، وزیر دفاع کره جنوبی، روز پنج شنبه به قانونگذاران کشورش گفت با آن که پیونگ یانگ یک موشک میان برد «کی ان- ۰۸» را از راه قطار به ساحل شرقی شبه جزیره کره منتقل کرده، احتمال درگرفتن جنگ اندک است.

وزیر دفاع کره جنوبی افزود روشن نیست که برد این موشک به اندازه ای باشد که به خاک آمریکا برسد. آقای کیم گفت سبب انتقال این موشک از سوی پیونگ یانگ ناشناخته است، و علت آن ممکن است تنها انجام آزمایش یا مانور نظامی باشد.

طول اغلب موشک های«کی ان- ۰۸» ۱۲ تا ۱۹ متر است. این نوع موشک از قابلیت حمل یک بمب ۱۲۰۰ کیلوگرمی، یا یک کلاهک هسته ای برخوردار است و برد آن تا ۳۰۰۰ کیلومتر برآورد شده است.

روز پنج شنبه فرمانده ارتش کره شمالی در بیانیه ای شبه جزیره کره را در آستانه جنگ اعلام کرد،‌ و سبب در گرفتن چنین جنگی را فعالیت های نظامی آمریکا نامید و افزود که کاخ سفید و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) از تصمیم کره شمالی برای در هم کوبیدن آنچه «تهدیدهای اتمی و سیاست های مهاجم ایالات متحده» توصیف کرد، رسماً آگاه شده اند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه طی سخنانی در واشنگتن گفت که پنتاگون تهدیدهای پیونگ یانگ را جدی تلقی می کند و از مقام های کره شمالی خواست تا به آنچه «لفاظی های بسیار خطرناک» خواند، خاتمه دهند.

در این راستا، وزارت دفاع آمریکا موشک دفاعی پیشرفته ای را در پایگاه نظامی خود در گوام مستقر کرده است.

پیونگ یانگ رفت و آمد کامیون های حامل بار متعلق به کره شمالی را به مجتمع معظم تولیدی موسوم به کیسونگ منع کرده است. ممانعت از ورود کامیون های حامل بار و جلوگیری از ورود کارمندان اهل کره جنوبی به این مجتمع تولیدی، از روز گذشته آغاز شده است.

مجتمع کارخانجات کیسونگ در شمال منطقه مرزی میان دو کره واقع شده و دولت کره جنوبی بر فعالیت هزاران کارگر اهل کره شمالی که در این کارخانجات کار می کنند، نظارت دارد. پیونگ یانگ تهدید کرده که این مجتمع تولیدی را تعطیل کند. این در حالی است که کیسونگ منبع درآمد شاخصی برای کره شمالی تلقی می شود.

برخی تحلیلگران سیاسی می گویند لحن تهدیدهای تازه کره شمالی تفاوت عمده ای با لحن تهدید آمیز پیشین آن کشور ندارد، اما باید دید که کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) که جوان و کم تجربه است، با چنین چالش های خودانگیخته چگونه مواجه خواهد شد.
XS
SM
MD
LG