لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۲

جایزه نوبل ۲۰۱۴ ادبیات به یک نویسنده فرانسوی رسید


پاتریک مودیانو نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ۲۰۱۴ ادبیات
پاتریک مودیانو نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ۲۰۱۴ ادبیات

یک نویسنده فرانسوی روز پنجشنبه به عنوان برنده جایزه نوبل ۲۰۱۴ در رشته ادبیات معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آکادمی سلطنتی علوم سوئد پاتریک مودیانو را برنده جایره یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلاری امسال نوبل در رشته ادبیات اعلام کرد و گفت کارهای او، که اغلب بر وقایع دوره اشغال پاریس توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم استوار است، مودیانو را تبدیل به «مارسل پروست زمانه» کرده است.

کارهای مودیانو، که در خارج از فرانسه نسبتا ناشناس است، بر خاطره، نسیان، هویت و گناه متمرکز است. پیتر آنگلوند، دبیر دائمی آکادمی سوئد به خبرنگاران گفت او رمان، کتاب‌های کودکان و فیلمنامه نوشته است و «می‌توانید بگوئید پروست زمان ما است.»

مودیانو در یک نشست خبری در پاریس در واکنش به دریافت این جایزه با بیان این که احساس می‌کند سالها یک کتاب را نوشته است، گفت «آنچه علاقه دارم بفهمم این است که آنها به چه دلیل مرا انتخاب کردند.»

او در ادامه گفت جایزه را به نوه سوئدی خود اهدا خواهد کرد.

نخست وزیر فرانسه، مودیانو را «یکی از بزرگترین نویسندگان سالهای اخیر» توصیف کرد.

مودیانو که ۶۹ سال دارد، در ژوئیه ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۲۴ خورشیدی) – اندکی پس از پایان اشغال رسمی پاریس توسط نیروهای آلمان در اواخر سال ۱۹۴۴ – متولد شد. پدر او یهودی ایتالیایی و مادرش فنلاندی و غیریهودی بود. آنها در جریان اشغال با یکدیگر آشنا شدند.

آن میراث مخلوط همراه با پرسش‌های اخلاقی در باره مناسبات فرانسه با نیروهای نازی، نقشی مهم در داستانهای پاتریک مودیانو داشته است.

XS
SM
MD
LG