لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۴ فیزیک اعلام شدند


تصاویر سه برنده نوبل ۲۰۱۴ در رشته فیزیک به ترتیب از چپ: ایسامو آکاساکی، هیروشی آمانو و شوجی ناکامورا
تصاویر سه برنده نوبل ۲۰۱۴ در رشته فیزیک به ترتیب از چپ: ایسامو آکاساکی، هیروشی آمانو و شوجی ناکامورا

جایزه نوبل ۲۰۱۴ در رشته فیزیک به دو دانشمند ژاپنی و یک دانشمند آمریکایی ژاپنی تبار، برای اختراع لامپ موسوم به LED، اهدا شده است.

ایسامو آکاساکی، هیروشی آمانو و شوجی ناکامورا، که در دهه ۱۹۹۰ میلادی موفق شدند لامپ های سفیدرنگ باصرفه ای از مواد نیمه هادی اختراع کنند، مورد تجلیل قرار گرفتند.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد، روز سه شنبه در بیانیه ای در استکهلم گفت «لامپ های حرارتی قرن بیستم را روشن کرد؛ قرن بیست و یکم، با لامپ های ال ای دی روشن خواهد شد.»
کمیته نوبل همچنین گفت این فناوری نسبتاً جوان، به صرفه جویی در منابع زمین کمک کرده است.

یک فیزیکدان سوئدی می گوید توده های مردم در برخی از دورافتاده ترین مناطق جهان، از لامپ های ال ای دی سود می برند.

او گفت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر در روی کره زمین به شبکه های برق دسترسی ندارند، اما حالا با یک سلول خورشیدی، یک باتری و یک لامپ ال ای دی، می توانند شب ها به جای نشستن در تاریکی، مطالعه کنند.

آکاساکی و آمانو در دانشگاه ژاپنی ناگویا همکار هستند، در حالی که ناکامورا هم اکنون در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا کار می کند. آنها جایزه یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلاری را با یکدیگر تقسیم خواهند کرد.

اعلام برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۴ از روز دوشنبه آغاز شده است. جان اوکیف، دانشمند بریتانیایی–آمریکایی، و ادوارد و می بریت موزر، زوج نروژی، جایزه پزشکی نوبل را به خاطر کشف سیستم رهیاب یا مکان‌یاب داخلی مغز دریافت کردند.

برندگان جوایز نوبل در شیمی، ادبیات و صلح به ترتیب در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه اعلام خواهند شد.

XS
SM
MD
LG