لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

کاهش شدید سفرهای خارجی در عید؛ تبعات تورم در سفرهای سیاحتی و زیارتی 


آژانس مسافرتی در ایران
آژانس مسافرتی در ایران

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اشاره به تاثیر تورم در سفرهای مردم تاکید کرده است که سفر با خودروهای شخصی در داخل افزایش یافته و مقاصدی مانند ترکیه و مالزی و عراق در تعطیلات عید فطر خالی از مسافر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حرمت الله رفیعی همچنین از کاهش سفر در تعطیلات نوروز خبر داده و گفته است در نوروز ۱۴۰۳ «با ریزش مسافر روبرو بودیم.»

به گفته این مقام صنفی «شرایط بد معیشتی» مردم را از مواردی همچون سفر دور کرده است و این روند منجر به وارد شدن زیان گسترده به شرکت‌های مسافرتی و توریستی شده است.

روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز در دی ماه سال گذشته در گزارشی از نتایج یک نظرسنجی نوشته و تاکید کرده بود که «سفر» از سبد هزینه جمع قابل توجهی از خانوارها حذف شده است.

این گزارش نشان می‌داد که فقط ۱۵ درصد از نظردهنده‌ها در یک‌سال منتهی به دی ماه سال ۱‍۴۰۲ بیش از ۲ بار سفر رفته‌ بودند.

همچنین آخرین گزارش مرکز دولتی آمار نیز نشان می‌دهد که سهم سفر در سبد هزینه سالانه خانوارها در کشور از سه‌درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱/۶ در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

روند فزاینده تورم در سال‌های اخیر و قرار گرفتن آن در بالای ۴۰ درصد باعث شده است تا بسیاری از مردم ایران برای ایجاد توازن بین «دخل و خرج» اقدام به حذف بسیار از نیازهای زندگی از جمله سفر رفتن کنند.

حذف سفر از سبد کالا و خدمات خانوارها فارغ از تاثیر بر سلامت روح و روان افراد، صنعت گردشگری و ده‌ها صنعت مرتبط با آن را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

XS
SM
MD
LG