لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

کره‌شمالی در تدارک محاکمه دو گردشگر آمریکایی است


جفری فاول، یکی از شهروندان آمریکایی دستگیر شده در کره شمالی
جفری فاول، یکی از شهروندان آمریکایی دستگیر شده در کره شمالی

کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد که در تدارک محاکمۀ دو گردشگر آمريکايی به اتهام ارتکاب جرم عليه دولت آن کشور است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در گزارشی نوشت جفری فاول و ماتيو ميلر بر اساس اعترافات خود و مدارک موجود، متهم به انجام آنچه که اقدامات خصمانه عليه دولت کره شمالی خواند هستند.

پیونگ یانگ اواسط خرداد ماه، بازداشت جفری ادوارد فاول بخاطر نقض قوانین آن کشور اعلام کرد و گفت در حال تحقیق درباره اوست. وی روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) هنگام خروج از کره شمالی در فرودگاه دستگیر شد. در گزارش‌های اولیه، اتهام او داشتن انجیل در هتل محل اقامتش عنوان شده بود. با بازداشت آقای فاول، شمار شهروندان آمریکایی که در کره شمالی زندانی شده اند به ۳ نفر رسید. ماتیو تاد میلر و کنت بی، دو شهروند آمریکایی کره‌ای تبار هستند که در زندان بسر می‌برند.

پيونگ يانگ می‌گويد، ماتيو ميلر ۲۴ ساله شهروند آمريکاست و زمانی بازداشت شد که با پاره کردن رواديد مسافری خود، از کره شمالی تقاضای پناهندگی کرد. جزئيات بيشتری در اين زمينه منتشر نشده است. کنت بی نیز از نوامبر ۲۰۱۲ در زندان کره شمالی است و به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

کره شمالی از خارجیان بازداشت شده به عنوان برگ برنده برای گرفتن امتیازات اقتصادی و کشاندن مقامات بلندپایه بین‌المللی به آن کشور برای آزاد کردن زندانیان استفاده می‌کند. در رسانه‌های کره شمالی، از بازدید مقامات خارجی به عنوان سفر برای ادای احترام به رهبر آن کشور ذکر می‌شود.

XS
SM
MD
LG