لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

نگرانی ها نسبت به تشديد تنش های شبه جزيره کره افزايش می يابد


نگرانی ها نسبت به تشديد تنش های شبه جزيره کره افزايش می يابد
نگرانی ها نسبت به تشديد تنش های شبه جزيره کره افزايش می يابد

طبق گزارش سایت اینترنتی روزنامه «دیلی میرور» وزیر نیروهای مسلح کره شمالی می گويد ارتش آن کشور آماده استفاده از توان «بازدارنده اتمی» خود جهت مقابله با کره جنوبی ست. کره شمالی در پاسخ به مانور نظامی کره جنوبی اعلام کرد، علیه همسایه جنوبی خود وارد «جنگی مقدس» خواهد شد.

کره شمالی از همسایه جنوبی خود خواسته بود از برگزاری مانوری نظامی با مهمات واقعی خودداری کند، اما بنا به آخرین گزارش ها، لی میونگ باک، ريیس جمهوری کره جنوبی، هنگام بازدید از یکی از قرارگاه های کوهستانی تکاوران آن کشور گفته است، تا بحال به غلط تصور می کرد که در مراوده با کره شمالی می توان با صبر و تحمل از صلح پایداری کرد. پیونگ یانگ نیز در آخرین پاسخ و با لفاظی های همیشگی، سئول را حکومتی «پوشالی، دست نشانده و جنگ طلب» خوانده است که برای تجاوز به کره شمالی زمینه چینی می کند.

«یانگ مو جین،» استاد مطالعات کره شمالی، می گويد: «وقتی کره جنوبی مانور نظامی انجام می دهد، و با نصب بلندگو در مجاورت مرز با کره شمالی جنگ روانی را دامن می زند، به احتمال زیاد کره شمالی هم اقداماتی خواهد کرد که به افزایش تنش منجر خواهد شد.»

کره شمالی در واکنش به بالا گرفتن تنش ها در شبه جزیره کره و علاوه بر آمادگی نظامی، یکبار دیگر صفوف سیاسی را نیز پشت سر کیم یونگ ایل، رهبر ۷۱ ساله آن کشور، به شدت تقويت کرده است.

چهل و هفتمین و بزرگترین مانور نظامی مشترک قوای مسلح کره جنوبی در ده ماه گذشته با وجودیکه تنها ۴۵ دقیقه طول کشید، هدف سیاسی خود را از شدت آتش بکار رفته ارسال علامتی آشکار حاکی از عزم کره جنوبی در دفاع از خود، نشان می داد.

XS
SM
MD
LG