لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

وزير دفاع آينده کره جنوبی: حمله مجدد کره شمالی را با بمباران هوايی پاسخ خواهيم داد


وزير دفاع آينده کره جنوبی: حمله مجدد کره شمالی را با بمباران هوايی پاسخ خواهيم داد
وزير دفاع آينده کره جنوبی: حمله مجدد کره شمالی را با بمباران هوايی پاسخ خواهيم داد

«کيم کوان-جين،» ژنرال بازنشسته، که برای مقام وزير دفاع جديد کره جنوبی در نظر گرفته شده است می گويد کشور متبوع وی هر حمله نظامی بيشتر از سوی کره شمالی را با بمباران هوايی، پاسخ خواهد داد.

«کيم کوان-جين» روز جمعه برای تأييد در مقام تازه در پارلمان کره جنوبی حضور يافت و هراس از اينکه تلافی حملات کره شمالی به جنگ منتهی شود را با خاطرنشان کردن مهارت ارتش کره جنوبی و آمريکا، منتفی دانست. دولت کره جنوبی به دليل واکنش ضعيف در برابر حملات کره شمالی مورد انتقاد، قرار گرفته است.

از سوی ديگر، روز پنجشنبه گلن دیویس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در جلسه شورای حکام آژانس در وین گفت که به «احتمال قوی» کره شمالی تأسيسات بيشتری برای غنی سازی اورانیوم در خاک خود به طور مخفيانه، ساخته است. کره شمالی در اوايل هفته جاری اعلام کرده بود که در حال ساختن يک مرکز غنی سازی اورانیوم با هزاران دستگاه سانتريفيوژ برای توليد سوخت اتمی رآکتور آب سبک اما با مقاصد صلح آميز است.

در همين حال نيروهای نظامی مستقر در جزيره يون پيونگ در کره جنوبی با هدف تأمين امنيت منطقه روز پنجشنبه نيز همچنان در حال آماده باش باقی ماندند و به گشت زنی های خود ادامه دادند. در پی رگبار گلوله توپخانه کره شمالی در هفته گذشته ۴ نفر در اين جزيره کره جنوبی، کشته شدند.

يون پيونگ يکی از جزاير واقع در خط مقدم مرز مورد مناقشه دو کره است. سربازان مرز های شمالی جزيره را که در ۱۱ کيلومتری کره شمالی قرار دارد، با سيم خاردار بسته اند.

بمباران هفته گذشته مناطق غيرنظامی يون پيونگ توسط کره شمالی نشان دهنده سطح جديدی از خصومت ها ميان دو کره بود.

مقامات محلی برای ساخت پناهگاه ها و خريد تجهيزات، از جمله قايق های جديد برای ماهيگيران از دولت مرکزی درخواست ۳۶ ميليون دلار کمک مالی کرده اند.

هيچگونه تخمينی در مورد ميزان مورد نياز کمک مالی جهت بازسازی زيرساخت های آسيب ديده، هنوز انجام نگرفته است.

وُن سِی هون، رييس اطلاعات کره جنوبی، روز چهارشنبه در يک جلسه خصوصی گفت که حمله هفته گذشته کره شمالی احتمالا به منظور افزايش نارضايتی های داخلی آن کشور در مخالفت با برنامه انتقال قدرت از کيم جونگ ايل به جوانترين پسرش، صورت گرفته است. وُن همچنين به قانونگذاران در پارلمان کره جنوبی گفت که اين حملات از جانب کره شمالی ادامه خواهد يافت.

ايالات متحده و کره جنوبی تمرينات نظامی مشترک خود را روز چهارشنبه به پايان رساندند. اين تمرينات پس از حملات هفته گذشته کره شمالی و به عنوان هشداری به آن کشور صورت گرفت.

مانورهای دريايی ژاپن و آمريکا نيز روز جمعه آغاز شد.

چين، در روزهای آينده و به منظور کاهش تنش ها جلسه ای فوری ميان شش کشور که در گذشته بر سر برنامه هسته ای کره شمالی مذاکره کرده اند، تشکيل می دهد. گفتگوهای شش جانبه نمايندگان کشورهای کره شمالی و جنوبی، چين پ، روسيه، ژاپن و ايالات متحده را شامل می شود.

XS
SM
MD
LG