لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۴

برگزاری رزمایش مشترک نیروهای آمریکا و ژاپن در نزدیکی ساحل کره جنوبی


آرشیو
آرشیو

بیش از ۴۰ هزار نفر از نیروهای آمریکایی و ژاپنی برای رزمایش عمده ای در نزدیکی ساحل کره جنوبی، آماده می شوند.

رزمایش که با عنوان «شمشیر تیز» از روز جمعه آغاز می شود، بیش از یک سال در دست طرح و برنامه ریزی بوده است. اما روز پنجشنبه به نقل از مقامات وزارت دفاع ژاپن گفته شد آنها از نشانه همکاری نظامی در میانه تنش های ناشی از حمله توپخانه کره شمالی به سرزمین کره جنوبی در هفته گذشته، استقبال می کنند.

رزمایش یک هفته ای جدید ترین رویداد در یک سلسله اقدامات نظامی و دیپلماتیک است که قدرت های منطقه پاسیفیک به حمله پیونگ یانگ به جزیره ای در نزدیکی ساحل کره شمالی پاسخ می دهند. در آن حمله چهار تبعه کره جنوبی کشته شدند.

کره شمالی برگزاری مانورهای توپخانه جدیدی را در همان منطقه از روز دوشنبه اعلام کرده است. در همین روز قرار است وزیران امور خارجه کره جنوبی و ژاپن در واشنگتن با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که آنها درباره تحولات اخیر در شبه جزیره کره و مسائل دیگر بحث خواهند کرد.

در این میان چین تعهد خود را به حمایت از کره شمالی تجدید کرده است، حتی در حالی که رییس سازمان اطلاعات کره جنوبی هشدار می دهد پیونگ یانگ احتمالا دوباره حمله خواهد کرد.

مقامات دفاعی ژاپن می گویند رزمایش مشترک با آمریکا در آب های ساحلی جنوب ژاپن، در نزدیکی کره جنوبی برگزار خواهد شد و در آن بیش از ۳۴ هزار سرباز ژاپنی، ۱۰ هزار سرباز آمریکایی و نیز ۶۰ کشتی جنگی و ۴۰۰ هواپیما شرکت خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG