لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

نمايشگاه نقاشی يک ناراضی کره شمالی در سئول


نمايشگاه نقاشی يک ناراضی کره شمالی در سئول
نمايشگاه نقاشی يک ناراضی کره شمالی در سئول

سانگ بيوک نقاش و هنرمندی است که از کره شمالی گريخته و اکنون در کره جنوبی اقامت دارد. اين نقاش در گذشته هنر خود را اختيار دستگاه تبليغاتی نظام کمونيستی حاکم بر کره شمالی قرار داده بود.

اما سانگ بيوک اکنون نمايشگاهی در سئول پايتخت کره جنوبی بر پا کرده که در آن نقاشی هايی در ضديت با سران نظام کمونيستی پيونگيانگ به نمايش گذاشته است.

سانگ بيوک اهل کره شمالی است. اين نقاش در گذشته تصورش را هم نميکرد که روزی بتواند نقاشی هايی انتقادی عليه خانواده کيم جونگ ايل، رهبر اين کشور، که قرار است يکی از پسرانش را در آينده جانشين خود کند، ترسيم کند.

سانگ بيوک نه تنها با نقاشی های خود رهبر کمونيست کره شمالی را به سخره می گيرد بلکه به گفته خود به گونه ای حرف دل اکثر مردم آن کشور را از راه هنر بيان می کند. سانگ بيوک می گويد: «من در کره شمالی خيلی چيزها از جمله فقر و گرسنگی و نبود آزادی را از نزديک تجربه کردم. من تفکرم را بر روی بوم نقاشی به تصوير می کشم.»

آثار اين هنرمند ۴۰ ساله معترض اکنون در نمايشگاهی انفرادی در سئول با عنوان «آزادی جاويد» بر پاست. تاکنون بيش از ۴۰۰ نفر از جمله شماری از افرادی که به علت خفقان سياسی از کره شمالی گريخته اند از اين نمايشگاه ديدار کرده اند.

سانگ در گذشته نقاشی هايی می کشيد که از آنها در خدمت نظام کمونيستی حاکم در کره شمالی بهره برداری تبليغاتی می شد. اما سانگ پس از مدتی متوجه شد در کشورش چيزی به نام آزادی های سياسی و مدنی وجود ندارد و مدينه فاضله ای که وی در نقاشی هايش از اين نظام تصوير می کرد غيرواقعی است.

سانگ پس از وخيم شدن اوضاع خانوادگی اش در سال ۲۰۰۰ تصميم گرفت به همراه پدرش از مرز بگريزد و وارد چين بشود. در حين عبور از رودخانه ای جريان قدرتمند آب پدرش را غرق کرد. او می گويد: «گرسنه بوديم و ميخواستم در چين برای خانواده مقداری برنج تهيه کنم. اما در راه پدرم را از دست دادم. در کشورم دستگير و زندانی شدم و کلی هم من را شکنجه کردند.»

سانگ سر انجام در سال ۲۰۰۲ از کره شمالی گريخت و زندگی تازه ای را در کره جنوبی آغاز کرد. او سپس در دانشگاه هانگيک در حوزه نقاشی تحصيلاتش را به پايان رساند. آزادی های مدنی در کره جنوبی خلاقيت هنری سانگ را افزايش داده و او اکنون ميتواند بدور از هرگونه ترس هنرش را به علاقه مندان عرضه کند.

سانگ برای مدتی طولانی از برپا کردن چنين نمايشگاهی پرهيز ميکرد زيرا نگران امنيت خانواده اش در کره شمالی بود. اما پس از اينکه خواهرش در سال ۲۰۰۵ به وی پيوست با کمک خواهر خود مادر پيرش را از کره شمالی به جنوب منتقل کرد. او اکنون بدور از ترس از مجازات اعضای خانواده اش توسط نظام سرکوبگر کيم جونگ ايل ميتواند هنر معترض خود را به علاقمندان ارائه کند. سانگ می گويد: «من ميخواهم الهام بخش کره ای ها در شمال و جنوب باشم. دوست دارم مردم اين دو کشور دست در دست يکديگر اين ديوار را خراب کنند.»

نمايشگاه سانگ تا روز هشتم فوريه در سئول بر پا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG