لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

همسر نیلوفر حامدی: ۲۰ آبان اعتراض کردیم اما هنوز پرونده به «تجدیدنظر» نرفته است


نیلوفر حامدی (عکس: x@mohamadhosein_2)
نیلوفر حامدی (عکس: x@mohamadhosein_2)

همسر نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار زندانی، در متنی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده از تاخیر دو هفته‌ای در ارسال پرونده به شعبه تجدیدنظر خبر داد.

محمدحسین آجورلو نوشته است: «وکیل نیلوفر حامدی روز ۲۰ آبان در اعتراض به حکم ناعادلانه قاضی صلواتی علیه او، درخواست تجدید نظر ثبت کرد.»

بر اساس نوشته آجورلو با وجود گذشت دو هفته همچنان پرونده به شعبه تجدیدنظر ارسال نشده تا روند رسیدگی طی شود. او با «غیرقانونی» توصیف کردن بازداشت حامدی از ۲۷ شهریور به بعد نوشته است: «۴۳۰ روز از بازداشت غیرقانونی نیلوفر می‌گذرد.»

نیلوفر حامدی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به تحمل ۷ سال حبس، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» ۵ سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به تحمل یک سال حبس محکوم شده است که در صورت تایید نهایی ۷ سال آن قابل اجرا است.

حامدی در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته به جرم پوشش اخبار کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» دستگیر و به «همکاری با دولت متخاصم» متهم شد.

دولت آمریکا بارها هر گونه ارتباط و همکاری با نیلوفر حامدی را تکذیب کرده و صدور چنین احکامی را تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب آزادی بیان توصیف کرده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران جمهوری اسلامی ایران را به عنوان «بدترین زندان روزنامه‌نگاران جهان» در سال ۲۰۲۲ معرفی کرده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، چندی پیش در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا اتهامات وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه مبنی بر دوره‌ دیدن نیلوفر حامدی و الهه محمدی در آمریکا را از اساس رد کرد.

پیشتر سعیده فتحی آبادی، روزنامه‌نگار ورزشی، اتهامات نیلوفر نیلوفر حامدی و الهه محمدی را «پرونده‌سازی» جمهوری اسلامی برای این روزنامه‌نگاران خواند و گفت که در دادگاه‌های حکومت حتی قوانین خود جمهوری اسلامی هم نقش می‌شود.

XS
SM
MD
LG