لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

نيجريه: کاهش قيمت بنزين عقب نشينی از قطع يارانه ها نيست


نيجريه: کاهش قيمت بنزين عقب نشينی از قطع يارانه ها نيست
نيجريه: کاهش قيمت بنزين عقب نشينی از قطع يارانه ها نيست

اتحاديه های نيجريه بی درنگ پس ازاعلام تصميم دولت داير بر کاهش قيمت بنزين، اعتصاب های سراسری در آن کشور را لغو کردند. با اين حال، دولت گودلاک جاناتان می گويد، کاهش قيمت بنزين به معنی عقب نشينی از قطع يارانه های سوخت نخواهد بود.

رييس جمهوری نيجريه روز دوشنبه کاهش قيمت بنزين را اعلام کرد. اين اقدام گودلاک جاناتان در پی يک هفته اعتراض و تظاهرات سراسری عليه قيمت سوخت صورت گرفت. آقای جاناتان در يک سخنرانی تلويزيونی گفت با توجه به رنج و سختی مردم نيجريه، قيمت بنزين به هر ليتر ۶۰ سنت کاهش می يابد. اين کاهش ۳۵ درصدی هنوز ۴۵ سنت بيش از قيمتی است که مردم پيش از قطع يارانه بنزين در آغاز سال نو، پرداخت می کردند.

در همين حال دولت با اعزام نيروهای امنيتی به خيابان های لاگوس خشم مردم را برانگيخته است.

يک شهروند نيجريه می گويد: گودلاک جاناتان و گروه مشاورانش از واقعيت دور شده اند. مساله، کم کردن قيمت سوخت نيست، مساله اين است که دولت، يکجانبه عمل کرد و عليه خواست مردم نيجريه تصميم گرفته است. ما تصميم گرفته ايم برای ابراز خواست هايمان، بصورت صلح آميز اعتراض کنيم، اما دولت، ارتش را به خيابان ها فرستاده و می خواهد ما را تحريک کند. اين واقعاً ظلم است.

گودلاک جاناتان، روز دوشنبه در تلاش برای يافتن راه حل و خاتمه اعتصاب ها، با رهبران اتحاديه ها ملاقات کرد. اما کمی بعد گفت، گفتگوها به هيچ نتيجه مشخصی نرسيده است و او به سياست قطع يارانه ها ادامه خواهد داد، زيرا يارانه ها موجب فساد و از دست رفتن منابع می شود.

تحليلگران اقتصادی نيز می گويند، يارانه ها به هدر رفتن منابع و فساد می انجامد، اما معترضان استدلال می کنند که، دولت بايد قبل از قطع يارانه ها، با فساد مبارزه کند.

اتحاديه اصلی صنعت نفت نيجريه که قبلاً تهديد به کاهش توليد نفت کرده بود، می گويد به اميد يافتن راه حل برای خاتمه اعتصاب ها، روز سه شنبه، به گفتگو با دولت ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG