لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

واکنش ایران به کشته شدن شیعیان نیجریه؛ روحانی خواستار تشکیل گروه حقیقت یاب شد


درگیری‌های ارتش نیجریه و شعیان عضو گروه "جنبش اسلامی نیجریه" با واکنش دولت ایران و جمعی از طیف‌های سیاسی و مذهبی ایران مواجه شده است.

عصر روز سه‌شنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با همتای نیجریه‌ای خود خواستار تشکیل گروه حقیقت یاب شد و تاکید کرد که ایران انتظار دارد تا دولت نیجریه "از همه آسیب دیدگان دلجویی کرده و با دستورات قاطع از تداوم هرگونه ناآرامی جلوگیری کند".

همزمان ۲۱۴ نماینده مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای در این زمینه امضا کرده و تجمعی نیز در مقابل سفارت نیجریه در تهران برگزار شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی حوادث نیجریه را " کشتار وحشیانه شیعیان مظلوم نیجریه" نامیده و ضمن درخواست آزادی شیخ ابراهیم زکزکی، رهبر شیعیان نیجریه، خواستار تشکیل کمیته ویژه پیگیری از سوی رئیس جمهوری نیجریه شدند.

حسین نوری همدانی، لطف‌الله صافی گلپایگانی و محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید شیعه در ایران نیز با صدور بیانیه‌های جداگانه کشته شدن شیعیان در نیجریه را محکوم کرده‌اند.

یک روز پیش از این، وزارت امور خارجه ایران نیز کاردار نیجریه در تهران را احضار کرد و بر مسئولیت دولت نیجریه در "حفظ جان و اماکن شیعیان خصوصاً رهبر حرکت اسلامی آن کشور" تاکید کرد.

تاکنون اخبار متناقضی از تعداد کشته شدگان در حمله ارتش نیجریه به گروه شیعه "جنبش اسلامی نیجریه" منتشر شده و گفته می‌شود که شیخ ابراهیم زکزکی رهبر این گروه نیز مجروح شده است.

ارتش نیجریه می‌گوید که ممانعت این گروه شیعه از ورود کاروان نظامی رئیس ارتش باعث شروع درگیری شده است.

شیخ زکزکی رابطه بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارد و متهم شده که قصد دارد با دریافت کمک از ایران، انقلاب اسلامی در نیجریه راه‌اندازی کند.

عکسی که در رسانه‌های ایرانی به عنوان سندی از زخمی شدن شیخ زکزکی منتشر شده

XS
SM
MD
LG