لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

گزارش: نیجریه از لغو تحریم ها علیه ایران ضرر می کند


لاگوس - آرشیو
لاگوس - آرشیو

در حالی که توافق اتمی با ایران ممکن است یک پیروزی سیاسی برای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تلقی شود، اما امکان دارد برای برخی کشورها زیانبار باشد.

یکی از مهمترین این کشورها نیجریه است که برای ادامه حیات اقتصادی خود به صادرات نفت متکی است. فروش نفت خام حدود ۷۰ درصد درآمدهای دولت نیجریه را تامین می کند. سال پیش، کاهش قیمت های جهانی نفت ضربه سختی بر اقتصاد کشور وارد آورد. محمدو بوهاری رئیس جمهوری نیجریه زمانی کوتاه پس از آغاز کار اعلام کرد خزانه دولت عملا خالی است.

حالا تحلیلگران می گویند ایران اقتصاد نیجریه را با تهدید جدیدی روبرو کرده است. کاهش تحریم های اقتصادی بین المللی علیه ایران، در پی توافق اتمی، به این معنا است که ایران برای ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام که روزانه تولید می کند دسترسی بیشتری به بازارهای بین المللی خواهد داشت.

مدیر یک شرکت خدمات مالی در لاگوس می گوید افزایش عرضه نفت می تواند قیمت ها را پائین بیاورد.

چنین کاهشی در بدترین زمان برای رئیس جمهوری نیجریه روی می دهد. کارزار انتخاباتی او بر وعده های زیاد از جمله از بین بردن گروه شورشی بوکو حرام، بازسازی مناطق جنگزده در شمال نیجریه، و نوسازی پالایشگاه ها استوار بود.

اما او می گوید بافشار مالی، که انتظار می رود بیشتر شود، دولت ناچار خواهد بود وام بگیرد و عاقلانه خرج کند.

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی روز چهار شنبه گفت کشور او در انتظار است تجارت با ایران، از جمله واردات نفت را از سر بگیرد.

او در پاسخ به پرسشی گفت اگر تحریم ها علیه ایران لغو شود، آفریقای جنوبی نیز سود خواهد برد.

ایران زمانی بزرگترین فروشنده نفت به آفریقای جنوبی بود و روزانه حدود ۳۸۰ هزار بشکه به این کشور صادر می کرد.

XS
SM
MD
LG