لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

اولین دختر از اسارت بوکو حرام آزاد شد


یکی از دختران دانش آموز که پیکارجویان بوکوحرام در جنوب نیجریه ربودند، نجات یافت.

جزئیات چندانی از نجات این دختر روشن نیست، اما یک سخنگوی ارتش نیجریه روز چهارشنبه گفت سربازان او را در روستایی در نزدیک شهر دامبوآ یافتند.

از زمانی که مردان مسلح گروه اسلامگرای افراطی بوکو حرام در آوریل ۲۰۱۴ به دبیرستان دولتی در چیبوک حمله کردند و نزدیک ۳۰۰ دختر را ربودند، او نخستین دانش آموزی است که نجات داده می شود. بسیاری پس از ربوده شدن فرار کردند، اما بیش از ۲۰۰ نفر مفقود هستند.

در این میان، در گزارشی که در نیویورک تایمز منتشر شده است گفته می شود کسانی که از اسارت بوکو حرام گریخته اند، خود را با جوامعی که آنها را نمی پذیرند روبرو می بینند.

زهرا و برادر خردسالش از جمله آنها هستند که توانستند پس از ماه ها اسارت خود را به اردوگاهی که دولت برای هزاران غیر نظامی فراری از بی رحمی بوکو حرام برپا کرده است برسانند. اما به جای این که مورد استقبال قرار گیرند، با ساکنانی مواجه شدند که آنها را با سئوالات و نگاه های خیره آزار می دادند.

زهرا گفت مردم برادر ۱۰ ساله اش را کتک زدند، معتقد بودند هرکسی مدتی را در میان افراد بوکو حرام گذرانده است، می تواند حامی گروه و حتی یک بمب انداز انتحاری باشد.

زهرا، همچنین راز خطرناکی را پنهان می کرد: پدر بچه ای که به پشتش بسته بود یک رزمنده بوکو حرام بود که به او تجاوز کرده بود. اما زهرا داستان را جعل کرد و گفت پیکارجویان شوهرش را کشتند.

نیویورک تایمز می گوید در شمال شرقی نیجریه، سالها استیلای بوکو حرام زندگی صدها هزار نفر را دگرگون کرده است. حالا، مردم نسبت به هرکسی که مدتی را با گروه گذرانده عمیقا بدبین هستند، حتی دخترانی که ربوده شدند، بارها مورد تجاوز قرار گرفتند و ناچار شدند نوزادانی را با اصل و نسب بوکو حرام بزرگ کنند.

خشم بیشتر از هراس ناشی می شود. بوکو حرام در ماه های اخیر از ده ها زن و دختر به عنوان بمب گذاران انتحاری استفاده کرده و صدها نفر را در حملاتی به مکان هایی مانند بازارها و مدارس کشته است.

در گزارش گفته می شود ارتش نیجریه در نبرد علیه پیکارجویان پیشرفت کرده است. سربازان مناطقی را که زیر کنترل بوکو حرام بود پس گرفته اند، و پیروزی های ارتش روحیه نیجریه ای ها را بالا برده و به آنها جرات داده تا در باره زندگی با بوکو حرام و پس از آن حرف بزنند.

میلیون ها نفر در سراسر آفریقای غربی توسط بوکو حرام و بعضی وقت ها کارزار نظامی بی رحمانه علیه گروه ریشه کن شده اند.

اما اکثرا پیش از آن که پیکارجویان برسند و آنها را هدف تعبیر سختگیرانه بوکو حرام از اسلام قرار دهند، از خانه هایشان گریختند.

عموما، پیکارجویان وقتی بر روستایی مسلط می شوند، بسیاری از مردان و پسران جوان را که حاضر نیستند به آنها بپیوندند می کشند. زنان اغلب ناچار می شوند برای مهاجمان آشپزی کنند و حتی گاهی برای انجام عملیات انتحاری آموزش می بینند.

برخی زنان و دختران، مجبور می شدند به آنچه بوکو حرام "ازدواج" می نامد تن دهند. اینجا هم مثل بسیاری از جنگ ها تجاوز به مثابه اسلحه است.

در گزارش نیویورک تایمز به نقل از گروه های حامی حقوق بشر گفته می شود این قربانیان اینک وقتی به جوامع خود باز می گردند با بدنام و در مواردی با ضرب و جرح بی رحمانه روبرو می شوند.

XS
SM
MD
LG