لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

شورای ملی ایرانیان آمریکا خواستار کمک دولت بایدن برای دسترسی ایمن مردم ایران به اینترنت شد


آنتونی بلینکن (چپ) و جنت یلن وزیران خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده
آنتونی بلینکن (چپ) و جنت یلن وزیران خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده

شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) با ارسال نامه‌ای به دولت بایدن خواستار کمک دولت آمریکا و فراهم کردن امکانات دسترسی ایمن به اینترنت برای مردم ایران شد.

نایاک در این نامه با اشاره به «سرکوب گسترده تظاهرات در ایران و اخلال و قطع اینترنت توسط حکومت» ازمقامات دولت بایدن، از جمله وزارت خزانه‌داری، خواسته است با اصلاح فرمان اجرایی دولت و ضوابط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک)، دسترسی مردم ایران به اینترنت آزاد را فراهم کنند.

در این نامه خواسته شده است که با اصلاح بندهایی از دستورالعمل‌های اوفک در خصوص ایران، امکان ارسال تجهیزات و ابزارهای لازم برای تسهیل دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت جهانی میسر شود.

نویسندگان این نامه که خطاب به وزیران امور خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده نوشته شده است، با ابراز نگرانی عمیق نسبت به سرکوب شهروندان ایران توسط دولت و نیروهای امنیتی به دنبال افزایش قیمت کالاهای اساسی و حذف یارانه‌ها، نسبت به وقوع حوادثی مشابه اعتراضات آبان ۹۸ «که طی آن صدها ایرانی در بحبوحه قطع اینترنت در سراسر کشور کشته شدند» هشدار داده‌اند و خواستار اقدامات قاطع دولت ایالات متحده برای جلوگیری از پایمال شدن «حق مردم ایران در برقراری ارتباطات آزادانه» شده‌اند.

با گذشت بیش از دو هفته اعتراضات معیشتی در شهرهای مختلف ایران، گزارش‌ها حاکی از قطع دسترسی شهروندان به فضای مجازی و کند شدن ارتباطات اینترنتی حکایت دارند.

انتقادها نسبت به وضعیت نابسامان معیشتی و مالی و شرایط اقتصادی کشور در روزهای گذشته شدت گرفته است درحالیکه دولت رئیسی از جراحی اقتصادی صحبت می‌کند و همچنان بر وعده خود مبنی بر بهبود شرایط اقتصادی اصرار دارد.

XS
SM
MD
LG