لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

فرماندار نیویورک با سازندگان یک مرکز اسلامی ملاقات می کند


فرماندار ایالت نیویورک قصد دارد درباره انتقال یک مرکز فرهنگی و یک مسجد پیشنهادی برای مسلمانان از نزدیکی محل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با مسئولان عملیات ساختمانی مذاکره کند.

دستیاران دیوید پیترسون، فرماندار، روز سه شنبه گفتند او انتظار دارد با مسئولان و نیز با امامی که می خواهد مسجد در آینده ای نزدیک ساخته شود ملاقات کند.

پیترسون پیشتر در روز سه شنبه درباره این ملاقات با پیتر کینگ، نماینده جمهوری خواه ایالت نیویورک، که با ساختن مسجد در نزدیکی محل برج های تجارت جهانی مخالف است، گفت و گو کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، گفته است او از حق مسلمانان برای انجام شعائر مذهبی خود همانند هر کس دیگری در این کشور، از جمله حق ساختن محلی برای عبادت و یک مرکز اجتماعی در یک ملک شخصی در آن محل پشتیبانی می کند، اما پس از آن گفت او درباره «منطق» چنین کاری اظهار نظر نخواهد کرد.

در این میان، یک گروه مسلمان آمریکایی نسبت به آن چه آن را «طرح رو به گسترش» مخالفت با بنای مسجد در سراسر کشور نامید، هشدار داد.

«مهدی برای» مدیر گروه جامعه آزاد مسلمانان آمریکا» گفت با طرح های ساختن مسجد در دیگر بخش های شهر نیویورک، و نیز در ایالت های آلاباما، کالیفرنیا، فلوریدا، تنسی و ویسکانسین یا مخالفت شده یا مورد قبول قرار نگرفته اند.

هری رید، سناتور بلندپایه دموکرات، شامگاه دوشنه گفت به گمان او بسیار روشن است که مسجد پیشنهادی باید در محل دیگری ساخته شود.

جمهوری خواهان از ساختن مرکز اسلامی در محل پیشنهادی به شدت انتقاد کرده اند. سناتور جان کورنین می گوید ساختن مسجد در نزدیکی محلی که در آن بیش از ۲۶۰۰ تن کشته شدند «عاقلانه نیست».

نظر سنجی ها حاکی است ۶۸ درصد آمریکاییان با بنای مسجد در فاصله ای کمتر از یک کیلومتری محلی که در آنجا هواپیماربایان القاعده دو هواپیمای مسافری را به برج های مرکز تجارت جهانی کوبیدند، مخالف هستند، و آن را بی احترامی به کشته شدگان می دانند. اما طرفداران پروژه می گویند اجرای آن به پر کردن شکاف بین غرب و جهان اسلام کمک خواهد کرد، و یادآور می شوند حملات توسط تروریست هایی که معرف اسلام نیستند صورت گرفت.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، گفت اگر مخالفان از ساختن مسجد جلوگیری کنند، «روزی اندوهبار برای آمریکا» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG