لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

موسیقی جاز نیواورلئان، پنج سال پس از «کاترینا» یک بار دیگر زنده می شود


New Orleans.
New Orleans.

نزدیک به پنج سال پس از طوفان مهیب «کاترینا» و سیلاب های ویرانگری که این حادثه بوجود آورد شهر نیواورلئان همچنان به بازسازی میراث های فرهنگی خود ادامه می دهد و در این میان، موسیقی جاز که زادگاه آن شهرنیواورلئان بوده است از حمایت خاص مردم برخوردار است.

سال ها پیش از آنکه «طوفان کاترینا» به نیواورلئان برسد، موسیقی «جاز» کم کم در حال ترک کردن این شهر بود. بسیاری از جهانگردان و حتی اهالی منطقه، در خیابان های معروفی چون «بربون استریت»Burbon Street به دنبال کلوپ هایی بودند که در آن موسیقی راک یا کانتری و انواع دیگر موسیقی اجرا می شد و نه به دنبال جاز.

اما جهانگردان پس از «طوفان کاترینا» توجه تازه ای به این موسیقی سنتی شهر نیواورلئان پیدا کرده اند. به همین جهت نیز یک یا دو سال پیش، یکی از مطرح ترین نوازندگان ترومپت و تهیه کننده موسیقی جاز، اروین میفیلد، این موسیقی قدیمی را یک بار دیگر به خیابان بربون نیواورلئان بازگردانده است و امروز علاقمندان می توانند در کلوپ «جاز پلیهاوس» Jazz Playhouse در هتل «رویال سونستا» Royal Sonesta در شهر نیواورلئان به این موسیقی سنتی و محلی گوش بدهند.

اروین میفیلد می گوید مهاجرت اجباری موسیقی دان های جاز پس از فاجعه طوفان کاترینا باعث شد که این موسیقی جان تازه ای بیابد: «هر یک از شهروندان شهرنیواورلئان به صورتی به خاطر وقوع این حادثه سرگردان شدند و ما دیدیم که بسیاری از این موسیقی دان ها یک بار دیگر به این شهر بازگشتند. من فکر می کنم نیواورلئان هنوز هم تنها شهری است در جهان که یک موزیسین می تواند خود را در آن یک نوازنده محلی بخواند. یعنی بدون آن که نیازی به مسافرت برای اجرای برنامه و امرار معاش داشته باشد می تواند همینجا به طور مداوم به کار بپردازد و به اندازه ای که برای یک زندگی راحت و مرفه لازم باشد درآمدی هم کسب کند.»

اروین می گوید: «من واقعا از اینکه هر روز تعداد بیشتری آدم هایی را می بینم که برای اولین بار به موسیقی جاز گوش می دهند متاسف می شوم. ما خیلی از این افراد را می بینیم و ما با این مسئله به صورتی روبرو می شویم که در واقع با یک عده تماشاگر آماتور یا دوستداران موسیقی که تازه جاز را کشف کرده اند طرف هستیم. همین مسئله باعث می شود که ما هر یک از شنوندگان خودمان را به چشم آدمی که برای بار اول به یک کلاب جاز آمده است نگاه کنیم. کسانی که هرگز پیش از این موسیقی جاز را نشنیده اند.»

میفیلد بر این مسئله تاکید دارد که: «ما می خواهیم همین مردم را تبدیل به افرادی کنیم که به صورت تخصصی و با علاقه به موسیقی جاز گوش می دهند. مردمی که در این پروسه درک خواهند کرد که موسیقی جاز واقعا چیست و چه معنایی دارد.»

میفیلد می گوید: «هر آدمی که قدم به داخل این کلوپ می گذارد خوب برای خودش داستانی دارد. برای من خیلی جالب است که با این افراد پیش از اجرای برنامه صحبت کنم و این داستان ها را بشنوم. برخی اوقات از تک تک جمعیت می پرسیم که از کجا آمده اند و من خیلی تشویق می شوم وقتی می بینم از شهرها و ایالت های دور و نزدیک تماشاگر و شنونده موسیقی جاز داریم. از داکوتای شمالی تا ژاپن هر کسی که به این شهر می آید و توی خیابان به دنبال کلوپ جاز می گردد مرا خوشحال می کند.»

اروین میفیلد که نقش سفیر فرهنگی شهر نیواورلئان را نیز برعهده دارد، درباره این شهر خیلی مثبت فکر می کند. با وجود همه اثراتی که طوفان مهیب کاترینا بر شهر نیواورلئان داشته است او شک ندارد که همکاران موزیسین او، هنرمندان، آشپزهای حرفه ای و حتی مردم عادی کوچه و خیابان یک بار دیگر خواهند توانست این شهر را به یک شهر موفق و مطرح تبدیل کنند: «تاریخ به ما نشان داده است که وقتی یک عده آدم های خوب گرد هم جمع می شوند همیشه موفق خواهند بود. من هم شهر نیواورلئان را با مردمش محک می زنم که مردمی سازنده و موفق هستند.»

XS
SM
MD
LG