لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

نیوزیلند: ایران، روسیه و چین با «ظرفیت آسیب‌رسانی بالا» به دنبال مداخله در نیوزیلند هستند


آندرو همپتون، مدیر کل امنیت نیوزیلند
آندرو همپتون، مدیر کل امنیت نیوزیلند

مدیر کل امنیت نیوزیلند می‌گوید جمهوری اسلامی ایران به همراه چین و روسیه به دنبال مداخله در امور نیوزیلند است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آندرو همپتون روز جمعه ۲۰ مرداد به یک گزارش نهادهای امنیتی این کشور استناد کرد و گفت هرچند تعداد کشورهایی که قصد دخالت در منطقه اقیانوس آرام جنوبی را دارند، کم است اما این چند کشور ظرفیت‌ بالایی در آسیب‌رسانی دارند.

در بخش ایران نیز، گزارش نهاد امنیتی نیوزیلند می‌گوید جمهوری اسلامی ایران مداخلاتی در حوزه اجتماعی داشته و فعالیت جامعه ایرانیان و گروه‌های ناراضیان ایرانی در نیوزیلند را زیرنظر دارد. نیوزیلند یکی از کشورهایی است که هرچند جمعیت ایرانی زیادی به نسبت استرالیا و دیگر کشورها ندارد، اما جامعه ایرانیان آن در اعتراضات یک سال گذشته برای محکومیت نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی حضور پر رنگی داشت.

در بخش ایران نیز، گزارش نهاد امنیتی نیوزیلند می‌گوید جمهوری اسلامی ایران در این کشور در حوزه اجتماعی مداخلاتی داشته است و از جمله، فعالیت جامعه ایرانیان و گروه‌های ناراضیان ایرانی در نیوزیلند را زیرنظر دارد.

در روزهای اخیر، رویارویی یک نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور خبر ساز شده بود.

گلریز قهرمان، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند، روز ۱۲ مرداد در جلسه‌ای درباره آزار سیستماتیک زنان و سرکوب معترضان از سوی حکومت ایران و کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، رضا نظرآهاری، سفیر جمهوری اسلامی را مورد انتقاد شدید قرار داد.

رضا نظرآهاری در این جلسه با ارائه گزارشی به کمیته روابط خارجی، دفاع، و بازرگانی پارلمان که نخستین در نوع خود از زمان اعتراضات سراسری سال گذشته است، به دفاع از عملکرد جمهوری اسلامی پرداخت.

در بخشی از این گزارش نهادهای امنیتی نیوزیلند آمده که مهمترین هدف اقدامات چین در نیوزیلند، جوامع چینی حاضر در نیوزیلند است. این کشور همچنین شبکه خود را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و مسایل مرتبط با نظامی را در نیوزیلند افزایش داده است.

نهاد اطلاعاتی نیوزیلند درباره روسیه هم گفته است که این کشور مسایل مرتبط با جنگ اوکراین را در نیوزیلند دنبال می‌کند.

در این گزارش، روسیه متهم شده که در نیوزیلند کارزارهای اطلاعات نادرست برای تاثیر بر افکار عمومی و انحراف آن راه انداخته است.

XS
SM
MD
LG