لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

ا‌دامه حواشی مرتبط با سرقت از فروشگاه; گلریز قهرمان، نماینده ایرانی‌تبار مجلس نیوزیلند استعفا کرد


 گلریز قهرمان، نماینده پارلمان نیوزیلند
گلریز قهرمان، نماینده پارلمان نیوزیلند

گلریز قهرمان، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند، سه‌شنبه ۲۶ دی از سمت خود استعفا کرد. استعفای خانم قهرمان به دنبال انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های نیوزیلند درباره سرقت او از فروشگاه‌های پوشاک در شهرهای «اوکلند» و «ولینگتون» صورت گرفت.

این‌ نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند که عضو حزب سبز میانه است، در بیانیه خود اشاره‌ای مستقیمی به اتهامات وارده علیه خود نکرد، ولی گفت که رفتارش ناشی از «استرس» و «آسیب‌های شخصی» بوده است.

این قانون‌گذار و وکیل پیشین حقوق بشر، در ادامه افزود که اقدامات او «رفتاری نیست که بتواند توضیح دهد».

خانم قهرمان، پذیرفت که از استانداردهای مورد انتظار از سیاستمداران قصور کرده است و برای رسیدگی به سلامت روان خود نیاز به زمان دارد.

او در بیانیه خود گفت: «کارشناس بهداشت روانی که می‌بینم، می‌گوید که رفتار اخیر من با رویدادهای اخیر که منجر به واکنش شدید استرس می‌شود، و مربوط به ترومای ناشناخته قبلی است، مطابقت دارد.»

این نماینده ایرانی‌تبار در ادامه افزود: «من خیلی‌ها را ناامید کردم و بسیار متأسفم. این رفتاری نیست که بتوانم توضیح دهم، زیرا به هیچ وجه منطقی نیست. پس از ارزیابی پزشکی متوجه شدم که حالم‌ خوب نیست.»

گلریز قهرمان، ۴۲ ساله، متولد ایران، در کودکی همراه با خانواده به نیوزیلند رفت و پناهندگی سیاسی دریافت کرد. او پس از تحصیل در رشته حقوق، وکیل حقوق بشر سازمان ملل متحد شد و پیش از ورود به پارلمان نیوزیلند در سال ۱۳۹۵، در دادگاه کیفری بین‌المللی کار می‌کرد.

گلریز قهرمان نخستین پناهنده‌ای است که با پیروزی در انتخابات نیوزیلند به‌عنوان نماینده پارلمان این‌ کشور برگزیده شد.

اتهامات وارده به خانم قهرمان به دو مورد مشخص در دو فروشگاه پوشاک در اواخر سال میلادی گذشته مربوط می‌شود و او تحت بازجویی پلیس قرار گرفت. هفته گذشته سبزها اعلام کردند که گلریز قهرمان از مسئولیت‌های خود کناره‌گیری کرده است و پلیس تحقیقات درباره سرقت را ادامه می‌دهد.

پیش از علنی شدن اتهامات علیه خانم قهرمان، او به دلیل شرکت در اعتراضاتی در حمایت از فلسطینی‌ها مورد انتقاد قرار گرفته بود.

جیمز شاو، از رهبران حزب سبز، در واکنش به استعفای گلریز قهرمان گفت که این نماینده ایرانی‌تبار از هنگام انتخاب خود برای پارلمان نیوزیلند، «تحت فشار و استرس زیادی» قرار داشته است. او در ادامه افزود که خانم قهرمان در معرض تهدیدهای خشونت جنسی، فیزیکی، و مرگ، قرار داشته است، و چنین شرایط استرس‌زایی، بدون شک «عواقبی» به دنبال خواهد داشت.

آقای شاو گفت که او با این واقعیت که گلریز قهرمان تشخیص داده است که در وضعیت «پریشانی روانی شدید» قرار دارد، ابراز همدلی می‌کند.

ماراما دیویدسون، از دیگر رهبران حزب، با تأکید بر اینکه استعفای خانم قهرمان «اقدام درستی» بود، ابراز تأسف کرد که حزب «صدای تنهایی» را در بسیاری از موضوعات از دست خواهد داد.

به گفته حزب سبز، گلریز قهرمان در دوران فعالیت‌های سیاسی خود، تلاش‌های زیادی درباره حقوق پناهندگان و مهاجران انجام داده است.

این نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند، در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران، ضمن حمایت از معترضان به ویژه زنان ایرانی، از سرکوب خشونت‌آمیز آنها توسط جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

منبع : خبرگزاری فرانسه

XS
SM
MD
LG