لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۷

آغاز سال ۲۰۱۴ با آتش بازی و موسیقی


شب ژانویه و آغاز سال نو میلادی در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان با آتش بازی و موسیقی جشن گرفته شد.

حدود یک میلیون نفر در هوای سرد نیویورک و در زیر اقدامات شدید امنیتی در میدان تایمز این شهر گردآمدند و آغاز سال نو را گرامی داشتند.، در حالی که نه شهردار کنونی و نه شهردار منتخب در این مراسم حضور نداشتند تا تکمۀ جام بزرگ کریستال را فشار دهند تا در نیمه شب قطرات آب از آن خارج شود. این افتخار نصیب سونیا سوتومایر قاضی دیوان عالی کشور شد که اصلاً نیویورکی است.

سرنشینان ایستگاه بین المللی فضایی - دو آمریکایی و یک ژاپنی - پیام تبریک خود را از طریق ویدیو به اجتماع کنندگان میدان تایمز نیویورک و سایر مردم دنیا رساندند.

در پاسادنای کالیفرنیا مردم نیمه شب را در طول مسیر کارناوال روز چهارشنبه گذراندند.

در مناطق دیگر جهان نیز مردم در فضاهای عمومی اجتماع کردندو زنگهای سال نو را به صدا درآوردند. در لندن مردم در میدان ترافلگار جمع شدند و به تماشای آتش بازی پرداختند.

در دوبی با روشن کردن حدود ۴۰۰ هزار قطعه آتش بازی، رکورد جدیدی در این زمینه گذاشته شد. سال گذشته کویت با روشن کردن ۷۷۰۰۰ قطعه رکورد قبلی را شکسته بود.

گرامیداشت سال نو و آتش بازی از اوکلند در نیوزلاند آغاز شد، نخستین جایی در جهان که روز نخست سال را آغاز کرد. و بعد در سیدنی استرالیا بیش از یک میلیون نفر به تماشای آتش بازی در بند سیدنی رفتند که بیش از ده سال بود انجام نشده بود. و بعد هنگ کنگ آغاز سال نو را جشن گرفت.

در ژاپن بعضی سال نو را با رشته و غذای دریایی جشن گرفتند، که معتقدند شانس خوب به همراه می آورد، و به معابد رفتند.

و در کیپ تاون آفریقای جنوبی مراسم سال نو با یادی از نلسون ماندلا رهبر مبارزات تبعیض نژادی همراه بود، که روز پنجم دسامبر درگذشت.
XS
SM
MD
LG