لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

امسال، در ویتنام و چین سال بز و گوسفند است


نیمه شب پنجشنبه ۳۰ بهمن سال نوی چین و ویتنام آغاز می شود.

از روز چهارشنبه با نزدیک شدن سال نو، هزاران نفر راهی بازارهای هنگ کنگ و هانوی پایتخت ویتنام هجوم شده اند. آغاز سال نو با تعطیلاتی سه روزه همراه است. سال قمری که در ویتنام به آن "تِت" می گویند، امسال در ۳۰ بهمن نو می شود .

چین، کشور همسایه ویتنام، امسال، سال گوسفند را جشن می گیرد، اما ویتنام سال بز را گرامی می دارد. حیوانی از منطقه البروج که نشانه ی تقویم قمری ویتنامی در سال ۲۰۱۵ است. و به اعتقاد ویتنامی ها، بز سمبل صبوری و صلح است.

در بخش قدیمی هانوی، خیابان ها انباشته از مردمی اند که اشیاء تزئینی می خرند که به نقش بز در رنگ های طلایی و قرمز مزین اند. با رنگ هایی که به عقیده عموم بخت خوش و ثروت به همراه می آورد. پاکت های قرمز رنگی که به نقش بز مزین است هم بسیار محبوب است. این پاکت ها بنا به سنت، حاوی پول هایی می شوند که قرار است در سال نو دست به دست شود.

در ویتنام، شکوفه های هلو آمدن بهار را ندا می دهد و گل تزئینی معمول سال نو ست. ولی در هنگ کنگ دکه هایی سنتی بر پا می شود که شکوفه های آلو و غذاهای فصلی و هدیه می فروشند و بسیاری از محصولات به نقش گوسفند مزین اند .

مثل همه جای جهان، مردم هنگ کنگ هم با آرزوی سالی خوش برای همه وارد سال نو می شوند. جاسمین وونگ که در یک اداره دولتی کار می کند می گوید: «امیدوارم همه در هنگ کنگ خوب باشن، سالم باشن، و خانواده و کار خوب داشته باشن».

امسال گوسفندها و بزها جایگزین هم می شوند، زیرا هر دو بیانگر مفاهیم و سننی همانندند و از یک گونه ی حیوانی اند.

علاوه بر این امسال محصولات جدید، خریداران یک بازار بزرگ در ویکتوریا پارک در مرکز شهر هنگ کنگ را به وجد آورده است. در دکه های این بازار محصولاتی چون چتر و هدیه های مختلف به فروش می رسد که نوشته های مربوط به جنبش دمکراسی بر آن ها چاپ شده. در این میان طرح هایی که به تصویر رئیس اجرایی هنگ کنگ یعنی «چوون یینگ» مزین اند، بسیار محبوبند.

خانم و آقای لم، از ساکنان محلی هستند که با هم گفت و گو می کنند.

خانم می گوید: « امسال امیدوارم سال صلح باشه و امیدوارم هنگ کنگ امنیت پایدار داشته باشه».

آقا: «دعوای کمتر، مذاکره ی بیشتر».

XS
SM
MD
LG