لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

هجوم برای اسکناس های دروغین در شب سال نو در شانگهای ۳۶ کشته داد


مردم به یاد کشتگان زیر دست و پا در شانگهای در شب سال نو در محل مرگشان گل می گذارند. اول ژانویه ۲۰۱۵
مردم به یاد کشتگان زیر دست و پا در شانگهای در شب سال نو در محل مرگشان گل می گذارند. اول ژانویه ۲۰۱۵

به گزارش رویترز در شب سال نوی میلادی، بر اثر هجوم جمعیت برای برداشتن اسکناس های دروغینی که از یک ساختمان مشرف به میدان بندری این شهر پخش می شد، ۳۶ نفر زیر دست و پا کشته شدند. اما پلیس علت این هجوم را چیز دیگری می داند.

مقام های حکومتی این پایتخت تجاری چین می گویند اندکی پیش از نیمه شب جمعیتی که در میدان چن یی در منطقه ساحلی شهر برای گذراندن سال نو گرد آمده بودند، به ناگهان سر به دویدن گذاشتند.

پس از آتش سوزی در یک مجموعه آپارتمانی در سال ۲۰۱۰ در شانگهای که ۵۸ کشته داد، این بزرگ ترین فاجعه در این کلان شهر جهانی به شمار می رود.

با آن که مقام های پلیس هنوز درباره کشف علت این واقعه سرگرم تحقیقاتند، اما رسانه ها و برخی شاهدان گفته اند که دست کم بخشی از این واقعه به دلیل هجوم مردم برای برداشتن کوپن هایی بوده که به اسکناس شباهت داشته است.

به گفته مردی که یکی از ۴۷ مجروح این سانحه را به بیمارستان رسانده بود، توزیع پول های دروغین از باری مشرف به خیابان، به عنوان بخشی از مراسم جشن صورت گرفته بود.

اما پلیس شانگهای در سایت خود نوشته است که با آن که در تلویزیون مدار بسته فیلمی وجود دارد که پرواز اسکناس های دروغین از باری در ساختمان مشرف بر میدان و نیز عده ای از مردم را که در حال برداشتن آنها هستند، نشان می دهد، اما این، علت هجوم نیست.

پلیس بی آن که علت این هجوم را ذکر کند نوشته است که کشته شدن قربانیان پس از این هجوم روی داده است.

به گزارش شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، پس از آن که گروهی از مردم روی پله هایی که به بالای سکویی در میدان می رفت به زمین افتادند، بقیه روی هم افتادند.

بکی از شاهدان عینی به این خبرگزاری گفته است «ما آن وسط گیر افتاده بودیم و دختری را دیدیم که در حالی که می افتاد فریاد می زد. بعد بقیه مردم ردیف به ردیف همین طور روی هم می افتادند.»

برخی رسانه های چینی از مقام های حکومتی به سبب نداشتن تجهیزات و برنامه ریزی مناسب انتقاد کرده اند. اما یک افسر پلیس به مجله کای چین گفت از آنجا که برنامه رسمی جشنی در کار نبوده حضور پلیس در محل زیاد نبوده است.

به گفته رسانه های دولتی بیشتر کشتگان و مجروحان دانشجو بودند و ۲۸ تن از قربانیان زن هستند.

پیش تر مقام های شانگهای درمورد مهار جمعیت در روزهای نزدیک به شب سال نو ابراز نگرانی کرده و اندکی پیش از این حادثه، یک نمایش سالانه سه بعدی لیزری را در همین میدان لغو کرده بودند. سال گذشته ۳۰۰ هزار نفر برای تماشای این نمایش به این محل آمده بودند.

رئیس جمهوری چین از مقام های شانگهای خواسته است هرچه زودتر عمق این سانحه را بکاوند و به استان های دیگر چین نیز دستور داد که از بروز سوانح مشابه جلوگیری کنند.

حکومت شانگهای در وبلاگ خود نوشته است که تحقیقات در این زمینه آغاز شده و همه برنامه های سال نو نیز لغو شده اند.

ساختمان های متعلق به دوران پیش کمونیستی و اوج رونق شانگهای با رستوران ها و بارها و مغازه ها و هتل های سطح بالایی که در آنهاست، به میدانی بر کناره رود هوانگ پو مشرفند.

در سال ۲۰۰۴ در سانحه ای مشابه در پکن در تعطیلات سال نوی چینی، ۳۷ تن از کسانی که روی پلی خوش منظره جمع شده بودند، زیر دست و پا کشته شدند.

XS
SM
MD
LG