لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

در جام جهانی فوتسال ۲۰۲۱ از «خدمات پشتیبانی ویدیویی» برای کمک به داوران استفاده خواهد شد


آرشیو
آرشیو

در نهمین دوره جام جهانی فوتسال در لیتوانی، داوران از خدمات پشتیبانی ویدیویی موسوم به «وی. اس.» که سرنام عبارت «ویدئو‌ ساپورت» است، در تصمیم‌گیری‌های خود استفاده می‌کنند.

پیرلوئیجی کولینا، رئیس کمیته داوران فیفا، در این باره می‌گوید که منتظر این فصل جدید است؛ زیرا فناوری «پشتیبانی ویدئویی» یا «ویدئو‌ساپورت» مطمئناً بر فوتسال تأثیر مثبت خواهد گذاشت و در تصمیم‌گیری‌های مهم از داوران مسابقه حمایت می‌کند.

وی. اس. شامل یک اپراتور بازبینی و یک مانیتور جانبی است که به داوران اجازه می‌دهد حوادث مهم و‌ ویژه مسابقه را بررسی کنند. داوران زمانی از وی. اس. استفاده می‌کنند که سرمربی تیم و یا در غیاب او، یکی از اعضای کادر فنی و یا سرپرست تعیین شده تیم تصمیم داور را در رابطه با چهار موضوع ویژه به چالش‌ بکشد:

۱. گل بودن یا نبودن موقعیت‌ها

۲. حوادثی که به اخطار و ‌جریمه انفرادی و یا تیمی (از جمله پنالتی) از سوی داور منجر می‌شود

۳. کارت قرمز مستقیم

۴. موارد احتمالی احراز هویت بازیکن

در مقایسه با فوتبال، داوران فوتسال هیچ داور ویدئویی (وی ای آر) ندارند که هر لحظه از مسابقه را روی مانیتور تلویزیون دنبال می‌کند.

در فوتسال، داوران تنها در صورتی به بازبینی ویدئویی رجوع می‌کنند که مربیان، رای داور را در زمین بازی به چالش بکشند. همان‌طور که در فوتبال، تصمیم‌گیری نهایی با داور است، در فوتسال نیز داور حکم نهایی را صادر می‌کند. اما به کمک این سیستم بازبینی، مهم‌ترین و‌ مشکل‌ترین تصمیمات به سرعت اتخاذ می‌شود.

هر سرمربی در هر نیمه یک چالش دارد. اگر بازی به وقت اضافه کشیده شود، یک چالش اضافی به تیم‌ها داده می‌شود.

علاوه بر این، چالش‌هایی که در نیمه اول، نیمه دوم، یا وقت اضافی استفاده نمی‌شوند، نمی‌توانند ذخیره شوند. برای مثال در صورتی که مربیان در نیمه نخست از چالش بازبینی استفاده نکنند، نمی‌توانند از آن فرصت چالش در نیمه دوم استفاده نمایند. اگر مربی یک تیم چالش انجام دهد و بازبینی او ناموفق باشد، تیم او فرصت انجام چالش بعدی را از دست می‌دهد. با این حال، اگر چالش موفقیت آمیز باشد، تیم همچنان یک فرصت چالش خود را خواهد داشت و ‌می تواند در همان نیمه بار دیگر تصمیم داور را به چالش بکشد. این رویکرد چیزی شبیه ویدئوچک در والیبال خواهد بود.

در زمان بررسی ویدئویی، داوران برای اطمینان از شفافیت عمل باید در زمین باقی بمانند. مانند «وی ای آر»، وقتی بازبینی به پایان رسید، داور باید علامت بازبینی از صفحه تلویزیونی را با دست نشان دهد و تصمیم نهایی را در مقابل میز داور وقت نگهدارد و در صورت لزوم به هر دو سرمربی اعلام کند. اگر تصمیم اولیه لغو نشود، بازی دوباره شروع می شود. طبق تصمیم اولیه، اگر بازی قبلاً متوقف شده، با دراپ بال بازی دنبال خواهد شد.

آقای کولینا، رئیس کمیته داوران فیفا، می گوید: «وی. اس. در مسابقات مختلف مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه مثبتی نیز به همراه داشته است.»

وی می افزاید: «داوران این دوره از رقابت‌ها، آموزش فشرده‌ای را در مرحله آماده سازی فرا گرفته‌اند و آماده اجرا هستند. علاوه بر این، تیم‌های شرکت کننده در کارگاه‌های آنلاین مربیان و جلسه ورود تیم‌ها، رهنمودها و توصیه‌های ویژه وی. اس. را دریافت کرده‌اند. این یک مرحله مهم برای فوتسال است و یک سیستم نوآورانه برای این ورزش خواهد بود که امکان بررسی سریع حوادث خاص در زمین را فراهم می‌کند و در نهایت نتایج عادلانه تری را تضمین می‌کند.»

XS
SM
MD
LG