لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

آخرین مجسمه نماد برده‌داری در آمریکا از شهر نیواورلئان برداشته شد


مجسمه ژنرال رابرت لی
مجسمه ژنرال رابرت لی

آخرین مجسمه متعلق به دوران برده داری حکومت اتحادیه آمریکا موسوم به ارتش کنفدراسیون در جنگ داخلی آمریکا که در شهر نیو اورلئان در ایالت لوئیزیانا قرار داشت، از جا برداشته شد.

آخرین مجسمه از زمان جنگ داخلی آمریکا متعلق به حکومت ایالات اتحادیه آمریکا در شهر نیو اورلئان که جزو موافقان برده داری بود، برداشته شد. این مجسمه از ژنرال رابرت لی بود که روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه توسط جرثقیل از سکو برداشته شد.

جمعیت حاضر در خیابان، با برداشته شدن این مجسمه که آخرین نماد برده داری در نیواورلئان محسوب می شود، شادی کردند و بسیاری از آنها نیز ساعت ها زودتر به محل آمده بودند تا شاهد این واقعه تاریخی باشند.

ژنرال رابرت لی در جنگ داخلی آمریکا بین سالهای ۱۸۶۲ و ۱۸۶۵ فرماندهی ارتش اتحادیه آمریکا در ویرجینیای شمالی را به عهده داشت که متشکل از یازده ایالت جنوبی طرفدار برده داری بودند و با ارتش ایالت متحده آمریکا به جنگ برخاستند.

حکومت خودخوانده این ایالت های جنوبی هیچگاه از سوی دولت مرکزی آمریکا و کشورهای دیگر جهان به رسمیت شناخته نشد و در سال ۱۸۵۶ نیز در جنگ با ارتش ایالات متحده شکست خورد.

مجسمه ژنرال رابرت لی آخرین از پنج مجسمه متعلق به دوران جنگ داخلی و نمادی از برده داری بود که به دنبال رأی شورای شهر نیو اورلئان در سال ۲۰۱۵، یکی پس از دیگری از جا برداشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG