لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

دستیار شخصی هوشمند اپل (سیری) یک مرد نیوهمپشایری را «نجات» داد


آرشیو - «سیری» Siri دستیار مجازی هوشمند، یک نوع نرم افزار که با سیستم آی او اس «اپل» کار می کند
آرشیو - «سیری» Siri دستیار مجازی هوشمند، یک نوع نرم افزار که با سیستم آی او اس «اپل» کار می کند

یک مرد از ایالت نیوهمپشایر آمریکا که در انفجاری در داخل خانه مجروح شده، می گوید جانش را مدیون «سیری» (Siri) است.

کریستوفر بوشه می گوید اول ماه مه برای سرزدن به کلبه متروکه مادرش در ویلمات رفته بود، تا اینکه متوجه چیزی مشکوک در خانه شد و داخل خانه رفت که آن را چک کند.

او به شبکه تلویزیونی محلی WMUR-TV گفت وقتی چراغ را روشن کرد، خانه منفجر شد.

آقای بوشه گفت: «تمام خانه آتش گرفت. و وقتی داخل ساختمان بودم و خانه منفجر شد، بخشی از آن رویم فروریخت و نمی دانستم کجا هستم.»

دست ها و صورت آقای بوشه به سختی سوخته بود. او دست به تلفنش برد ولی به خاطر جراحت انگشتانش نمی توانست شماره بگیرد. آقای بوشه می گوید احساس کرد بزودی از حال می رود. یک لحظه به فکرش رسید که از سیستم کمک مجازی آیفونش «سیری» که با صدا کار می کند، کمک بگیرد و از آن بخواهد که به اورژانس زنگ بزند.

یکی از سخنگویان شرکت «اپل» روز دوشنبه گفت که آمار استفاده از «سیری» در موارد اورژانس در دست نیست ولی متوجه چند مورد اورژانس در گذشته شده است که از سیری برای کمک در تماس تلفنی به اورژانس استفاده شده بود.

یکی از این موارد سه قایقران در سواحل ایالت فلوریدا در ماه آوریل بود که وقتی قایقشان در حال غرق شدن در آب بود، آیفون ضد آب و «سیری» به داد آنها رسید.

مورد دیگر یک پسر بچه چهار ساله بود که با استفاده از انگشت شصت مادرش که غش کرده بود، قفل تلفن را باز کرد و از سیری کمک خواست. مردی نیز در شهر ونکوور کانادا که زمین افتاده و فلج شده بود توانست با استفاده از زبانش دکمه سیری را فشار داده و از آن کمک بگیرد.

بوشه در حال حاضر تحت درمان دکتر برای جراحت های سوختگی اش است. او می گوید بی صبرانه منتظر است تا خوب شود و بر سر کارش که سر آشپز است باز گردد و به مزرعه اش رسیدگی کند. او افزود: «من واقعاً شانس آوردم که زنده هستم.»

اداره آتش نشانی نیوهمپشایر علت انفجار و آتش سوزی را تحت رسیدگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG