لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

داده‌های جدید نشانگر رکود اقتصادی ایتالیا است


يک بی‌خانمان در بيرون بانکی در ميلان – ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ (۲ مه ۲۰۱۴)
يک بی‌خانمان در بيرون بانکی در ميلان – ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ (۲ مه ۲۰۱۴)

گروه ۱۸ کشور تشکيل‌دهنده حوزه يورو، با سقوط غیرمنتظره سومين اقتصاد بزرگ آن، يعنی ايتاليا، به ورطه رکود، با فشار اقتصادی جديدی روبروست.

ایتالیا روز چهارشنبه ۱۵ مرداد (۶ اوت) اعلام کرد که اقتصاد آن کشور، پس از افت در سه ماهه اول سال جاری، به ميزان ۲ دهم درصد در سه ماهه دوم نيز انقباض پيدا کرد. این سومین باری است که ایتالیا از سال ۲۰۰۸ تاکنون به رکود اقتصادی دچار می‌شود.

درهمین‌حال، بزرگترین اقتصاد منطقه یورو، يعنی آلمان، گزارش داد که سفارشات تولیدی در ماه ژوئن، با سریع‌ترین شتاب در سه سال گذشته، کاهش یافته است. برلین اعلام کرده است که خطر ژئوپولیتیک، منجر به «خودداری» از سفارشات کارخانه‌ای شده است.

تحلیلگران می‌گویند که تنش‌های سیاسی در اروپا، به دنبال مداخله روسیه در اوکراین و جدیدترین تحریم‌های اقتصادی که اروپا و آمریکا بر مسکو تحمیل کرده‌اند، تهديدی است به اقتصادی منطقه یوروی تضعیف شده، که روند بهبود آن از سال پيش شروع شده بود.

اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه نخست سال جاری، به ميزان ناچیز ۲ دهم درصد پیش‌رفته بود. پیش‌بینی بانک مرکزی اروپا برای رشد در تمام سال ۲۰۱۴ يک درصد است.

مقام‌های بانک مرکزی اتحادیه اروپا بنا دارند روز پنجشنبه (۱۶ مرداد ماه) درباره اين مسايل دیدار و گفتگو کنند، اما تحلیلگران می‌گویند بعید است سیاست‌های جدیدی برای تقویت اقتصاد منطقه یورو مورد تصویب قرار گيرد.

به گفته ناظران، مقام‌های بانک مرکزی پيش از دست زدن به اقداماتی تازه، منتظرند تا تاثير مشوق‌های اقتصادی ماه گذشته را ارزیابی کنند.

XS
SM
MD
LG