لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

توضیح فرانسه بعد از احضار سفیر این کشور در تهران: مجاهدین خلق می تواند آزادانه فعالیت کند


فرانسه روز پنجشنبه اتهامات ایران را که می گوید پاریس از گروه مجاهدین خلق حمایت می کند، رد کرد. با این حال این کشور می گوید این گروه تا زمانی که نظم عمومی را تضعیف نکند، می تواند در اروپا آزادانه فعالیت کند.

فرانسه در عین حال اعلام کرد که تحقیقات باعث کشف «حامیان اصلی» توطئه بمب گذاری در نزدیکی پاریس می شود که هدف آن احتمالا تجمع طرفداران مجاهدین خلق بوده است.

به گزارش رویترز، وزارت امورخارجه ایران روز سه شنبه هیات هایی از فرانسه، آلمان، و بلژیک را در اعتراض به بازداشت یک دیپلمات ایرانی در آلمان احضار کرد.

این دیپلمات ظاهرا در ارتباط با توطئه بمب گذاری در نزدیکی محل تجمع سالانه طرفداران «شورای ملی مقاومت ایران» در ۳۰ ژوئن، بازداشت شده است.

وزارت امور خارجه ایران همچنین فرانسه را متهم به حمایت از این گروه کرد. تهران این گروه را سازمانی تروریستی نامیده است.

وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه تایید کرد که سفیرش روز سه شنبه، در تاریخ ۳ ژوئیه و در پی تجمع پاریس احضار شد اما هرگونه اتهام حمایت پاریس از مجاهدین خلق را رد کرد.

یک دیپلمات فرانسوی به رویترز گفت به مقامات ایرانی «یادآوری شد که فرانسه نه از ایدئولوژی، و نه از اهداف و فعالیت های سازمان مجاهدین خلق ایران حمایت نمی کند. هرچند، با خارج شدن سازمان مجاهدین خلق از فهرست سازمان های تروریستی در اروپا، این سازمان هم می تواند مانند دیگر اتحادیه ها، تا زمانی که نظم عمومی را تضعیف نکند، فعالیت کند.»

منابع قضایی فرانسه روز چهارشنبه اعلام کردند که از بلژیک درخواستی برای استرداد یک مرد ایرانی تبار دریافت کرده اند که در پاریس به ظن ارتباط با توطئه بمب گذاری دستگیر شده است.

بلژیک در حال بررسی پرونده دو شهروند بلژیکی ایرانی تبار است که روز شنبه دستگیر شدند. به گفته مقامات بلژیکی پانصد گرم مواد منفجره دست ساز و یک دستگاه چاشنی انفجاری در خودروی آنها کشف شد.

یک دیپلمات ایرانی مقیم اتریش نیز در ارتباط با توطئه بمب گذاری در آلمان در بازداشت است. منابع دیپلماتیک فرانسه می گویند که تحقیقات جریان دارد و حامیان اصلی این توطئه را تعیین خواهد کرد.

ایران می گوید با توطئه بمب گذاری در حومه پاریس ارتباطی نداشته است و آن را طرح خود سازمان مجاهدین خلق عنوان کرده است.

مقامات فرانسوی از اعلام نظر درباره جزئیات پرونده خودداری کرده اند و می گویند ماهیت این پرونده روشن نیست و بسیار حساس است.

سازمان مجاهدین خلق که قبلا حضور پررنگی در عراق داشت پیش از انقلاب، متحد خمینی برای سرنگونی حکومت شاه بود اما از سال ۱۳۶۰ علیه رژیم جمهوری اسلامی قیام کرد و به عراق منتقل شد. این گروه تقریبا ۴۰ سال است که برای سرنگونی جمهوری اسلامی فعالیت کرده است و در مقطعی در فهرست گروه های تروریستی آمریکا و اروپا قرار داشت.

تهران خواهان سرکوب فعالیت های این گروه در پاریس، ریاض و واشنگتن شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG