لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

افشاگری جدید نخست وزیر اسرائیل؛ نتانیاهو از دیگر کشورها خواست برای فشار بر ایران به دولت آمریکا ملحق شوند


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت تنها راه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی، فشار است و از کشورهای جهان خواست برای افزایش فشار بر ایران به دولت پرزیدنت ترامپ ملحق شوند.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه ۱۸ شهریور ماه و در مراسمی که به صورت زنده پخش می‌شد، به اسنادی جدید از فعالیت‌های هسته‌ای ایران هم اشاره کرد و با نشان دادن عکس‌های هوایی سایتی در شهر آباده گفت که ایران به محض این که فهمید اسرائیل از وجود این سایت باخبر شده‌ است، آن را به کل نابود کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که آنها می‌خواستند در این سایت روی جنگ‌‌افزار هسته‌ای کار کنند.

آقای نتانیاهو افزود: «به ظالمان تهران می‌گویم که اسرائیل می‌داند شما چه زمانی مشغول چه کاری هستید و دلیل آن را هم می‌داند.»

بنیامین نتانیاهو با تاکید بر این که «ما شاهد نقض مکرر تعهدات تهران هستیم» از جامعه جهانی خواست به دولت پرزیدنت ترامپ بپیوندند؛ چرا که تنها راه موثر برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌‌افزار هسته‌ای، اعمال فشار است.

نسخه کامل سخنان آقای نتانیاهو را با ترجمه همزمان از یوتیوب صدای آمریکا دنبال کنید:

رویترز روز یکشنبه ۱۷ شهریور در گزارشی اختصاصی از وین نوشت که در نمونه‌های گردآوری شده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختمانی در تهران که نخست وزیر اسرائیل آن را «انبار مخفی هسته‌ای» نامیده، آثار اورانیوم دیده شده و مسئولان ایرانی هنوز توضیحی درباره آن ارائه نکرده‌اند.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG