لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

نتانیاهو: اسرائیل با «هر توافقی و به هر قیمتی» موافقت نمی‌کند


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه پانزدهم بهمن در ابتدای جلسه هفتگی کابینه خود گفت نابودی حماس هدف اساسی او است.

به گفته نتانیاهو، تحقق این هدف منوط به سه شرط انهدام گردان‌های باقیمانده حماس، تداوم عملیات پاکسازی، و خنثی‌سازی شبکه تونل‌های این گروه اسلامگرا است.

او در ارتباط با شرط نخست گفت که از مجموع ۲۴ گردان حماس، ١٧ گردان آن تاکنون شکست خورده است.

نخست‌وزیر اسرائیل در رابطه با شرط دوم گفت عملیات پاکسازی از طریق حملات هوایی در مناطق شمالی و مرکزی غزه ادامه دارد.

و در نهایت خنثی‌سازی شبکه تونل‌های حماس، به گفته بنیامین نتانیاهو، به زمان بیشتری نیاز دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد تا زمان نابودی حماس، بازگشت تمامی گروگان‌ها، و حصول اطمینان از اینکه غزه بار دیگر تهدیدی علیه اسرائیل نخواهد بود، جنگ علیه ستیزه‌جویان فلسطینی ادامه خواهد داشت.

بنیامین نتانیاهو در ارتباط با احتمال توافق با حماس بر سر آزادی گروگان‌های اسرائیلی گفت: «ما با هر توافقی و به هر قیمتی موافقت نخواهیم کرد.»

او برخی گزارش‌ها درباره موافقت اسرائیل در ارتباط با آزادی تعداد زیادی از «تروریست‌ها» را نادرست خواند.

در پی حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که بر اثر آن ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۴۰ نفر به گروگان گرفته شدند، ارتش اسرائیل حمله هوایی، دریایی، و زمینی خود به منظور نابودی حماس را آغاز کرد.

اسرائیل به دنبال آزادی حدود ۱۱۶ گروگان زنده‌ای است که هنوز در اسارت حماس به سر می‌برند. در مقابل، حماس در پی پایان عملیات نظامی اسرائیل با هدف نابودی این گروه اسلامگرا و همچنین آزادی هزاران زندانی فلسطینی از زندان‌های اسرائیل است.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG