لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

مخالفت نتانیاهو با «توافق هسته‌ای» با ایران: پول هنگفتی در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد در گفت‌وگوی اخیر خود با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، مخالفت کشورش با هرگونه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را تکرار کرده است.

بنیامین نتانیاهو گفت «بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، برنامه اتمی ایران را متوقف نمی‌کند» بلکه مبلغ زیادی پول در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌دهد که برای پشتیبانی از گروه‌های تروریستی مخالف اسرائیل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اسرائیل جمهوری اسلامی ایران را بزرگ‌ترین دشمن خود قلمداد می‌کند و شعارهای جمهوری اسلامی برای نابودی اسرائیل و حمایت از گروه‌های ستیزه‌جوی ضداسرائیلی در سراسر منطقه را یادآور می‌شود.

اسرائیل سال‌ها است ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کند و بارها هشدار داده چنانچه موجودیت و منافع ملی خود را در خطر ببیند خود را ملزم به تابعیت از هیچ توافقی میان قدرت‌های بزرگ و ایران نمی‌داند.

اظهارات تازه نتانیاهو در حالی است که وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گذشته در گفت‌وگویی با الشرق‌نیوز در ریاض گفت در حال حاضر تمرکز واشنگتن بر روی برجام نیست.

به گفته آنتونی بلینکن، دولت بایدن از همان روز اول به دنبال بازگشت متقابل به برجام بود و شرکای اروپایی واشنگتن و همچنین روسیه و چین تلاش زیادی در این راستا انجام دادند اما ایران یا نتوانست و یا نخواست اقدامات لازم برای بازگشت به تعهدات برجامی را انجام دهد.

دیپلمات ارشد ایالات متحده افزود: «دیپلماسی همچنان بهترین راه تضمین پایدار، قابل‌ تایید، و موثر برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای است و دولت بایدن همچنان از دیپلماسی استقبال می‌کند اما در عین حال بسیار مصمم است علیه اقدامات خطرناک و بی‌ثبات‌کننده ایران بایستد.»

بلینکن بار دیگر هشدار مقامات آمریکا از جمله جو بایدن را تکرار کرد که همه گزینه‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای روی میز است.

XS
SM
MD
LG