لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

اوباما با نتانیاهو ملاقات می کند


ماه ها پس از آن که بنظر می رسید مناسبات آمریکا – اسرائیل در سطح جدیدی پائین آمده است، باراک اوباما هفته آینده در کاخ سفید از بنیامین نتانیاهو استقبال خواهد کرد. انتظار می رود گفت و گوهای آنها بر توافق اتمی ایران متمرکز باشد.

نتانیاهو در ماه مارس در سخنانی در اجلاس مشترک کنگره آمریکا ، از مذاکره در باره برنامه اتمی ایران، به رهبری آمریکا، بشدت انتقاد کرد و توافق را معامله ای "بسیار بد" نامید.

نتانیاهو به دعوت جان بینر، رئیس وقت مجلس نمایندگان و در حالی سخنرانی کرد که دولت اوباما روی توافقی بین ایران و گروه ۱+۵ کار می کرد.

برخی دموکرات ها سخنرانی را تحریم کردند و آن را اهانتی به باراک اوباما نامیدند. اوباما با نتانیاهو ملاقات نکرد، و به انتخابات در اسرائیل اشاره کرد.

اما کمتر از یک ماه پس از توافق با ایران، باراک اوباما در سخنانی در دانشگاه آمریکایی در ۵ اوت، به نگرانی های اسرائیل پاسخ داد. او گفت : "یک ایران هسته ای برای اسرائیل، برای آمریکا و برای جهان، از ایرانی که از کاهش تحریم ها برخوردار شود، خطرناکتر است. من می فهمم که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر بشدت مخالف است. به صداقتش تردیدی ندارم. اما معتقدم اشتباه می کند."

بر چنین زمینه ای است که آقای اوباما و نتانتیاهو روز ۹ نوامبر ملاقات خواهند کرد. این سیزدهمین دیدار آنها، و نخستین دیدارشان از زمان رسیدن به توافق هسته ای با ایران خواهد بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت "رئیس جمهوری منتظر است با نخست وزیر درباره مسائل امنیت منطقه ای بحث کند، از جمله برنامه جامع اقدام مشتر (برجام) برای بازداشتن صلحجویانه و قابل تایید ایران از تهیه اسلحه اتمی و مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه."

ارنست یادآور شد گفت و گوها فقط بر ایران متمرکر نخواهد بود، نبرد با گروه دولت اسلامی و امنیت اسرائیل را نیز شامل خواهد شد.

ارنست هنگام اعلام دیدار نتانیاهو گفت "نخست وزیر قبلا سطح همکاری را که دولت اوباما پیشنهاد کرد بی سابقه توصیف کرده است، و فکر می کنم اشاره ای به تعهد شخصی رئیس جمهوری به امنیت اسرائیل و پیوند استوار بین دو کشور باشد."

سخنگوی کاخ سفید پذیرفت در حالی که رئیس جمهوری به تعمیق بیشتر همکاری های امنیتی ابراز علاقه کرده است، اما اسرائیلی ها در آغاز تمایلی به شرکت در این بحث ها نشان ندادند.

ارنست گفت انتظار دارد دیدار دو رهبر به تسهیل مذاکرات امنیتی بین مقامات سطح پائین دو کشور کمک کند.

اسرائیل با بیش از ۳ میلیارد دلار در سال، بزرگترین دریافت کننده کمک نظامی آمریکا است. گفته می شود مقامات اسرائیل می خواهند این رقم به نزدیک ۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

مذاکرات بین رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل در زمانی صورت می گیرد که بر تنش وخشونت در منطقه افزوده می شود.

از اول اکتبر، ۱۱ اسرائیلی در حملات فلسطینیان، اکثرا با ضربات چاقو کشته شده اند. نیروهای امنیتی اسرائیل ۶۹ فلسطینی را کشته اند، از جمله ۴۳ تن که اسرائیل می گوید در حملات دست داشتند یا می خواستند حمله کنند.

آقای اوباما ماه پیش در یک نشست خبری خشونت را محکوم کرد و دو طرف را به خویشتنداری فرا خواند، در همین حال پذیرفت کوشش های آمریکا جهت اجرای یک راه حل دو کشوری متوقف شده است.

او گفت "فکر می کنم بستگی به طرفین دارد، و ما آماده هستیم کمک کنیم تا ببینیم آیا آنها می توانند رابطه سازنده تری را دوباره آغاز کنند. یانه."

دانیل سرور، استاد مدیریت مناقشه در مدرسه مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز می گوید با نبود نشانه ای از پیشرفت، اوباما جز این که نتانیاهو را در مورد محله های یهودی نشین زیر فشار بگذارد، کار زیادی نمی تواند انجام دهد.

او گفت "اسرائیلی ها اساسا تصمیم گرفته اند هر راه حل واقعی برای مساله فلسطین را کنار بگذارند در این میان، به ساختن محله ها و توسعه حضور اسرائیل در کرانه باختری رود اردن ادامه می دهند. این کار مسلما از نقطه نظر آمریکا و فلسطین غیر قابل قبول است، اما به این معنا نیست که ادامه نخواهد یافت."

اوباما ممکن است پیش از ترک کاخ سفید به آخرین کوشش بسوی صلح دست بزند، اما کارشناس خاورمیانه می گوید بدون اراده سیاسی رهبران اسرائیل و فلسطینی، کوشش احتمالا بی فایده خواهد بود.

XS
SM
MD
LG