لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

نتانیاهو رهبران اروپایی را در مورد ایران به غفلت مشابه دوران آلمان نازی متهم کرد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واکنش به گفته‌های فدریکا موگرینی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: واکنش اروپا به نقض تعهدات ایران یادآور کنار آمدن با حزب نازی آلمان در دهه ۱۹۳۰ است.

آقای نتانیاهو افزود: برخی در اروپا تا وقتی موشک روی سرشان فرود نیاید، از خواب بیدار نمی‌شوند.

فدریکا موگرینی،‌ روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در بروکسل و در جریان جلسه بررسی وضعیت همکاری ایران در قالب توافق اتمی موسوم به برجام گفت: نظر همه طرف‌های توافق برجام بر این عقیده است که نقض‌هایی که از سوی ایران صورت گرفته، معادل «خودداری از همکاری» نیست.

در جریان جلسه روز دوشنبه در بروکسل، موارد مختلف در مورد اقدامات ایران بررسی شد. ایران در هفته‌های گذشته اعلام کرده غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و مقدار نگهداری مجاز اورانیوم غنی‌سازی شده را هم بیشتر کرده است.

در ماههای اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش داشته است.

با اینکه پرزیدنت ترامپ تاکنون چندبار از پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی گفته بود، تا قبل از این اظهارنظر حسن روحانی، مقامات دولت و همچنین رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرده بودند.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

مایک پمپئو در گفتگوی تلفنی با روزنامه واشینگتن‌پست درباره پیشنهاد حسن روحانی برای مذاکره با آمریکا گفت: سخنان روحانی «مشابه پیشنهادی است که قبلا به جان کری و باراک اوباما هم داده شد.»

آقای پمپئو اضافه کرد که تصمیم نهایی از سوی پرزیدنت ترامپ گرفته می‌شود، اما «دولت قبلی آمریکا هم مسیر مشابهی را طی کرد که در نهایت به برجام ختم شد؛ معاهده‌ای که هم از سوی پرزیدنت ترامپ و هم من، یک فاجعه قلمداد می‌شود.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG