لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

ایران، در صدر برنامه سفر نتانیاهو به ایالات متحده


گفتگو در مورد ایران در صدر برنامه ملاقات های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه (۳۰ اکتبر) در حالی به ایالات متحده سفر می کند که گفتگو در مورد ایران را در صدر برنامه گفتگوهای خود با دولتمردان آمریکا قرار داده است.

نخست وزیر اسرائیل به این امید به ایالات متحده سفر می کند که بتواند با تمرکز اخبار رسانه ها بر مناسبات ایران و جامعه بین الملل و نیز حضور دیپلماتیک رئیس جمهوری جدید ایران که به نظر می رسد قصد دارد مناسبات تهران با غرب را بهبود بخشد، روبرو شود.

آقای نتانیاهو قرار است روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

سفر نخست وزیر اسرائیل چند روز پس از سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران به نیویورک و سخنرانی و دیدارهای او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام خواهد شد. برخی ناظران غربی هم اکنون آقای روحانی را در مقام یک چهره میانه رو در نظر می گیرند.

آقای نتانیاهو عمیقاً نگران کاهش تنش های بین ایران و جامعه بین الملل است. نخست وزیر اسرائیل ادعا می کند که تهران قصد دارد با بهره گیری از مذاکرات، تحریم های فلج کننده ای است که علیه این کشور اعمال شده اند را کاهش دهد و برای ساخت سلاح اتمی زمان بخرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از سفر به ایالات متحده در فرودگاه تل آویو گفت «من واقعیت را بیان خواهم کرد». او گفت «من در برابر ادبیات و سخنرانی های شیرین و موج لبخندها ... واقعیت ها و حقایق را» ارائه خواهم کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هفته گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت برنامه اتمی ایران اهداف صلح آمیز دارند و سلاح های شیمیایی با تعهدات و اصول مذهبی و اخلاقی مغایرت دارد.

اما اسرائیل برنامه اتمی ایران را تهدیدی برای موجودیت خود تلقی می کند. هراس اسرائیل از این است که تهران با مخفی کردن نیات واقعی خود جامعه بین الملل را فریب دهد.

دنی آیالون، معاون پیشین وزیر امور خارجه در دولت نتانیاهو می گوید باید به شدت مراقب و محتاط بود و «ما نباید در دام این مخفی کاری ها بیفتیم».

آیالون می افزاید «هنوز باید منتظر ماند و دید که آیا آن ها (مقامات ایران) آماده هستند که فعالیت های مربوط به سانتریفوژها و غنی سازی اورانیوم را متوقف کنند و اجازه دهند تا از تاسیسات بازرسی شود و ما باید مطمئن باشیم همه این اقدامات به شیوه ای شفاف صورت می گیرند. اثبات این ادعاها فقط در عملکرد آن ها نهفته است و نه در حرف و بیان».

اسرائیل اخیراً اعلام کرد که یک جاسوسی ایرانی را دستگیر کرده است، امری که در واقع به تنش های بین دو کشور می افزاید.

شین بت، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل گفته است این مرد به ظاهر برای راه اندازی کسب و کار و تجارت به اسرائیل سفر کرده است، اما در واقع از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای جاسوسی به این کشور فرستاده شده بود.

بنا به گزارش هایی که در این مورد منتشر شدند، این مرد متهم به جاسوسی یک شهروند بلژیکی ایرانی تبار بوده که به هنگام عکسبرداری از تاسیسات و ساختمان های اسرائیلی و سفارت ایالات متحده در تل آویو بازداشت شده است.

بنا به اعلام شین بت، او اعتراف کرده که عوامل سازمان اطلاعات وعده پرداخت ۱ میلیون دلار به او داده بودند.
XS
SM
MD
LG