لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

نت‌بلاکز: دسترسی به اینترنت در ایران به کمتر از پنج درصد حد معمول رسیده است


نموداری که وضعیت اینترنت در ایران را نشان می‌دهد.
نموداری که وضعیت اینترنت در ایران را نشان می‌دهد.

موسسه نت‌بلاکز اعلام کرد دسترسی اینترنت در ایران بار دیگر پایین آمده و فقط به حد پنج درصد از متوسط ارتباط با اینترنت رسیده است.

نت‌بلاکز که موسسه‌ای برای نظارت بر دسترسی به اینترنت است، روز پنجشنبه پنجم آبان و با انتشار آماری اعلام کرد در چهار مرحله دسترسی به اینترنت کم شده و در حال حاضر به حدود پنج درصد رسیده است.

دولت ایران در پی اوج گرفتن اعتراضات گسترده به گران شدن ناگهانی بنزین در آبان، دسترسی شهروندان به اینترنت را با تصمیم شورای امنیت کشور، قطع کرده بود؛ از جمله در ۲۸ آذر که گزارش‌ها حاکی از اختلال گسترده اینترنت در سراسر کشور بود.

اقدام مسئولان جمهوری اسلامی ایران به قطع اینترنت، که به گفته عفو بین الملل برای جلوگیری از انتشار اخبار سرکوب معترضان صورت می‌گیرد، واکنش‌های بین المللی در پی داشته است.

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات ایران سرکوب گسترده معترضان را مخفی نگه داشته و از اعلام آمار دقیق کشته‌‌شدگان خودداری می‌کنند. این در حالی است که اخیرا رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اعتراضات ایران در توئیتر نوشت: «ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر قطع دسترسی مردم ایران به اینترنت توسط حکومت جمهوری اسلامی را محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG