لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

ده‌ها نفر در سقوط هواپیمای نپالی کشته شدند


امدادگران در کنار بقایایی از هواپیمای نپالی. ۲۵ دی.
امدادگران در کنار بقایایی از هواپیمای نپالی. ۲۵ دی.

صدها نیروی امدادی نپال دامنه تپه‌ای را که هواپیمای حامل ۶۸ سرنشین و چهار خدمه در آن سقوط کرد، جستجو کردند. مقامات این کشور عملیات جستجو را برای روز یکشنبه متوقف کردند و گفتند که از روز دوشنبه از سر گرفته می‌شود.

تصاویر ویدیویی تلویزیون محلی نشان می‌داد که قسمتی از زمین‌های نزدیک به محل سقوط سوخته بود و شعله‌های آتش قابل مشاهده بود.

هوا صاف بود و هیچ نشانه‌ای از علت سقوط هواپیما وجود نداشت.

داده‌های شبکه ایمنی هوانوردی نشان می‌دهد که این مرگبارترین سانحه هوایی نپال طی سه دهه گذشته بوده است. آخرین بار یک ایرباس خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان هنگام نزدیک شدن به کاتماندو در دامنه تپه سقوط کرد و همه ۱۶۷ سرنشین آن کشته شدند.

نزدیک به ۳۵۰ نفر در این سه دهه در سقوط هواپیما یا هلیکوپتر در نپال جان خود را از دست داده‌اند. نپال محل هشت کوه از ۱۴ مرتفع‌ترین کوههای جهان، از جمله اورست که تغییرات ناگهانی آب و هوا می‌تواند شرایط خطرناکی را ایجاد کند.

اتحادیه اروپا از هشت سال قبل پرواز خطوط هوایی نپالی در آسمان خود را به دلیل نگرانی‌های ایمنی ممنوع کرده است.

سازمان هواپیمایی کشوری نپال در بیانیه‌ای گفت که این هواپیما روز یکشنبه، در ساعت ده و پنجاه دقیقه صبح به وقت محلی، از تنگه ستی با فرودگاه پوکارا تماس گرفت و «سپس سقوط کرد.»

سخنگوی فرودگاه پوکارا گفت هواپیما هنگام نزدیک شدن به فرودگاه سقوط کرد و افزود که «این هواپیما از ارتفاع نزدیک به سیزده هزار پایی در حال فرود عادی بود.»

یک وب‌سایت ردیابی پروازها در توییتی نوشت که ۱۵ سال از عمر این هواپیما می‌گذشت و مجهز به یک فرستنده قدیمی با داده‌های غیر قابل اعتماد بود.

وزیر دارایی نپال به خبرنگاران گفت که دولت کمیسیونی را برای بررسی علت این سانحه تشکیل داده است و انتظار می‌رود ظرف ۴۵ روز در این باره گزارش دهد.

در بیانیه سازمان هواپیمایی کشوری نپال آمده است که سرنشینان این هواپیمای دو موتوره شامل سه نوزاد و سه کودک بودند.

در این پرواز پنج تبعه هندی، چهار روس، یک ایرلندی، یک استرالیایی، یک فرانسوی، یک آرژانتینی و دو شهروند کره جنوبی بودند.

XS
SM
MD
LG