لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

نلسون ماندلا از بیمارستان مرخص شد


بنا بر اعلام مقامات آفریقای جنوبی، نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین این کشور از بیمارستان پرتوریا مرخص شده است و دوران نقاهت را در منزلش در ژوهانسبرگ سپری می کند.

این رهبر ٩٤ ساله و چهره سرشناس مبارزه با آپارتاید به مدت هجده روز برای درمان عفونت ریه و سنگ کیسه صفرا در بیمارستان بستری بود.

مک ماهاراج، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری گفته است دوران بستری شدن آقای ماندلا در بیمارستان دیرهنگام چهارشنبه به پایان رسید و این طولانی ترین زمان بستری شدن او در بیمارستان در طی دهه های گذشته بوده است. وی روز پنج شنبه تاکید کرد که پزشکان پیش از مرخص کردن آقای ماندلا در چهارشنبه شب احساس شان این بود که وی باید این مدت را در بیمارستان بستری می گذراند.

آقای ماندلا روز ٨ دسامبر در بیمارستان پرتوریا بستری شد و مقامات آن موقع اعلام کردند که باید «آزمایش های معمولی» روی او انجام دهند. آن ها بعدها گفتند که وی به عفونت ریه مبتلا شده است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری چند روز بعد گفت ماندلا برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

او در ماه فوریه نیز برای درمان یک بیماری معده مزمن بستری شده بود. آقای ماندلا در سال ١٩٩٤ و در طی بیست و هفت سال اسارت در زندان نیز به سل مبتلا شده بود.
ماهاراج گفت روحیه آقای ماندلا بسیار خوب است و رهبر سالخورده از مراقبت و درمان بسیار خوب برخوردار خواهد بود و پزشکان و متخصصان به طور دائم وضعیت او را تحت نظر خواهند داشت.

آقای ماندلا به توصیه پزشکان و به دلیل نیاز به مراقبت و درمان مدام، به جای این که دوران نقاهت را در منزلش در شهر قونو واقع در حومه کیپ تاون بگذراند، این دوران را در ژوهانسبرگ سپری خواهد کرد.

قونو شهری است که آقای ماندلا آن را خانه خود می داند و اخیراً بیشتر اوقاتش را در این شهر سپری کرده است. بسیاری از اعضای خانواده آقای ماندلا نیز در این شهر به خاک سپرده شده اند.

نلسون ماندلا پس از آزادی از زندان، در سال ١٩٩٤ به عنوان اولین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی برگزیده شد. جایزه صلح نوبل در سال ١٩٩٣ به دلیل تلاش های آقای ماندلا در ریشه کنی نظام تبعیض آمیز آپارتاید به او اهدا شد.
XS
SM
MD
LG